Liberecký kraj opět podpoří projekty pro zlepšení životního prostředí a zemědělství

15.01.2023 9:02 | Tisková zpráva

V rámci Dotačního fondu Libereckého kraje mohou zájemci do konce letošního února žádat o dotace na ekovýchovu, ochranu přírody, předcházení vzniku odpadů, včelařství a lokální zemědělskou produkci. Kraj pro ně připravil celkem 8,75 milionu korun.

Liberecký kraj opět podpoří projekty pro zlepšení životního prostředí a zemědělství
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

„Obce, školy, lokální zemědělci, spolky a další organizace, ale i jednotliví občané mohou mít skvělé nápady, jak zlepšit životní prostředí ve svém okolí. A Liberecký kraj je připraven takové projekty s místní znalostí podpořit,“ uvedl Václav Židek, radní Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Konkrétní oblasti podpory:

  1. Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty je určena zejména na vzdělávací projekty škol, činnost ekocenter, osvětové kampaně v obcích, ale i na zájmové kroužky mládeže v oblasti životního prostředí. Požádat lze o maximálně 70% dotaci ve výši 15–100 tisíc korun. Finanční alokace programu je 1,4 milionu.
  2. Podpora ochrany přírody a krajiny se zaměřuje například na výsadby alejí, ošetření památných stromů, péči o květnaté louky a další cenné přírodní biotopy. V rámci údržby a obnovy drobných památek v krajině mohou obce nebo okrašlovací spolky získat dotace na obnovy božích muk, křížků, zvoniček či pomníčků. Kraj podporuje i činnost záchranných stanic pro živočichy a útulků pro opuštěná zvířata. Požádat lze o maximálně 70% dotaci ve výši 10–150 tisíc korun. Finanční alokace programu je 2,5 milionu korun.
  3. Nejvyšší finanční prostředky, a to 3 miliony korun, kraj připravil v programu Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce. Včelařské dotace jsou směřovány zejména ke zkvalitnění chovu včelstev, prevenci nemocí včel a zlepšení opylovací služby na kulturních i planě rostoucích rostlinách. Požádat lze maximálně o 70% dotaci ve výši 10–300 tisíc korun. V oblasti zemědělství kraj podporuje projekty, které kromě produkce potravin zajišťují i ekosystémové funkce, předcházejí erozi, zachovávají a obnovují zdravou půdu, podporují biodiverzitu a udržují krajinný ráz. Požádat lze o maximálně 50% dotaci ve výši 50–300 tisíc korun.
  4. Podpora předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů je určena například na vznik a provoz RE-USE center, bezobalových prodejen, obecních a komunitních kompostáren, opravárenskou činnost. Obce z dotací mohou pořídit občanům domácí kompostéry, školám gastrokompostéry či štěpkovače k péči o obecní zeleň. Nově je podpora rozšířena i na pořízení nádob na sběr kovových odpadů a pořízení studií na optimalizaci obecního systému odpadového hospodářství. Požádat lze o maximálně 70% dotaci ve výši 20–180 tisíc korun. Finanční alokace programu je 1,85 milionu.

Podrobné podmínky pro podání žádosti o dotaci jsou na krajském dotačním webu ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

13:07 ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

Do posledního zaplnili zájemci volná místa na prohlídce speciálního Centra přípravy personálu jadern…