MMR: NKÚ potvrdil kvalitní nastavení řídicího a kontrolního systému IROP

23.5.2022 5:05 odp. | Tisková zpráva

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil využití finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na revitalizace a rekonstrukce národních kulturních památek a památek UNESCO. NKÚ při své rozsáhlé kontrolní akci neshledal žádná závažná porušení právních předpisů a neidentifikoval téměř žádné nezpůsobilé výdaje.

MMR: NKÚ potvrdil kvalitní nastavení řídicího a kontrolního systému IROP
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

Tyto skutečnosti potvrzují kvalitní nastavení řídícího a kontrolního systému IROP a zároveň výbornou práci vybraných příjemců při realizaci projektů, které kladou na příjemce velmi vysoké nároky. Jedná se totiž o projekty finančně nákladné a technicky komplikované.

„Inicioval jsem snahu nejpostiženějších členských států EU, abychom společně apelovali na Evropskou komisi, že je nutné upravit pravidla směrem k flexibilnějšímu využití evropských dotací pro naše členské státy. Aktuální krize dopadá i na příjemce, kteří své projekty realizují v prostředí přerušených dodavatelských řetězců, nedostatku stavebních materiálů i pracovních sil, takže je pro řadu z nich těžké projekty dokončit ve stanoveném termínu,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Podrobnosti ke snaze ČR a dalších postižených států, kterou inicioval ministr Ivan Bartoš, najdete ZDE.

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 16079 lidí

„Jsem rád, že rozsáhlá kontrolní akce NKÚ potvrdila správné nastavení kontrolních procesů na straně Ministerstva pro místní rozvoj. Jsme si vědomi nepříjemné situace, ve které se příjemci a obecně zadavatelé veřejných zakázek na stavební práce v poslední době ocitli vlivem nedostatku pracovníků a stavebních materiálů. Na úrovni EU se proto Česká republika snaží spolu s dalšími členskými státy vyjednat mj. prodloužení období způsobilosti výdajů o rok déle, tedy do roku 2024”, říká náměstek ministra pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.

MMR zároveň zpracovalo metodické postupy, které by měly napomoci příjemcům, kteří by se mohli dostat do časové tísně tak, aby nemuseli odstupovat od realizace celých projektů.

NKÚ prověřoval MMR jakožto poskytovatele dotace a zároveň Řídicí orgán IROP, dále pak Centrum pro regionální rozvoj České republiky jakožto zprostředkující subjekt, který mimo jiné vykonává hodnocení a kontroly projektů spolufinancovaných z IROP, a 13 náhodně vybraných příjemců.

Zachování, ochrana a rozvoj kulturního dědictví ČR a obnova nejvýznamnějších památek je dlouhodobou prioritou MMR, na kterou klade při vyjednávání s EU vysoký důraz. Pro období 2021-2027 se podařilo vyjednat téměř 9 miliard Kč právě pro oblast kulturního dědictví a cestovního ruchu, z toho 3,5 miliardy Kč bude určeno opět na národní kulturní památky a památky UNESCO.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EKOKLAMP: Žárovek se ekologicky zbaví jen 55 procent spotřebitelů

22:31 EKOKLAMP: Žárovek se ekologicky zbaví jen 55 procent spotřebitelů

„Až dosloužím, chci do sběru,“ to je recyklační heslo, které zná téměř každý, ale jaká je realita, t…