MPSV představilo 37 konkrétních opatření, která mají zvýšit zaměstnanost

01.02.2015 18:51

Strategie politiky zaměstnanosti do roku 2020 a aktivizační opatření k řešení nepříznivé situace na trhu práce. To byla hlavní témata celostátní konference, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo ve dnech 27. a 28. ledna v Nesuchyni. S odborníky z MPSV diskutovali ředitelé kontaktních pracovišť ÚP ČR, pozvání přijali sociální partneři a o slovenských zkušenostech hovořil Branislav Ondruš, státní tajemník Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny SR. Na programu druhého dne konference bylo několik workshopů.

MPSV představilo 37 konkrétních opatření, která mají zvýšit zaměstnanost
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

Konferenci zahájil náměstek pro zaměstnanost Jan Marek. „Smyslem Strategie je přispět k naplnění národních cílů, které si Česká republika stanovila v návaznosti na Strategii Evropa 2020. Materiál definuje hlavní problémové okruhy českého trhu práce a navrhuje opatření k řešení,“ uvedl Marek a seznámil přítomné s vývojem trhu práce ve středoevropském regionu.

„Cílem je zvýšit celkovou míru zaměstnanosti věkové skupiny občanů 20 až 64 let, zvýšení zaměstnanosti žen, starších lidí a snížení nezaměstnanosti mládeže a osob s nízkou kvalifikací,“ uvedl ředitel odboru trhu práce Štefan Duháň, který na konferenci Strategii představil.

Problémovým okruhům odpovídá členění Strategie na čtyři priority:

? podpora přístupu k zaměstnání, zejména pro skupiny ohrožené na trhu práce,
? podpora rovnosti žen a mužů na trhu práce,
? podpora přizpůsobení podniků a zaměstnanců změnám a potřebám trhu práce,
? rozvoj veřejných služeb zaměstnanosti.

S jednotlivými aktivizačními opatřeními, která mají zvýšit zaměstnanost, seznámil přítomné ředitel odboru služeb trhu práce Jiří Vaňásek. „Navrhli jsme 37 konkrétních opatření legislativní i nelegislativní povahy, jejichž realizace bude probíhat podle závazného harmonogramu s jasnou odpovědností za splnění těchto opatření,“ uvedl Vaňásek. Jde například o slevu na sociálním pojištění v případě přijetí vybraných skupin uchazečů o zaměstnání nejobtížněji umístitelných na trh práce.

Strategii politiky zaměstnanosti si můžete přečíst zde, seznam aktivizačních opatření najdete tady.

Na konferenci hovořil i náměstek pro ekonomiku a fondy EU Martin Kučera. MPSV počítá v následujících letech s finančním zabezpečením opatření uvedených ve Strategii ze dvou zdrojů, ze státního rozpočtu a z Evropského sociálního fondu, v rámci Operačního programu Zaměstnanost, „Cílem všech našich kroků je dočerpání Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, v tomto případě jde až o 12 miliard korun, a zároveň jde o výrazné a efektivní čerpání nového Operačního programu Zaměstnanost. Tam hovoříme až o čtyřech miliardách korun v letošním roce,“ uvedl Kučera.

„Nabízíme řešení, která nám pomohou vylepšit situaci na pracovním trhu. Konkrétní opatření, která představujeme, ale závisí na výkonnosti našeho hospodářství. Proto vláda nadále podporuje tvorbu nových pracovních míst,“ poznamenala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Digitální firmy budou muset v Česku platit daň

22:08 Vláda: Digitální firmy budou muset v Česku platit daň

Vláda Andreje Babiše rozhodla na jednání v pondělí 18. listopadu 2019, že Parlamentu navrhne schváli…