MŠMT a TA ČR spojily své síly při podpoře mezinárodní spolupráce ve VaVaI

27.11.2018 10:57

V pondělí 26. listopadu 2018 podepsali Pavel Doleček, pověřený náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), a předseda Technologické agentury ČR (TA ČR) Petr Konvalinka memorandum o spolupráci obou institucí se zaměřením na zajištění synergických efektů při podpoře mezinárodní spolupráce ČR ve výzkumu, vývoji a inovacích (VaVaI) ze svých rozpočtových kapitol.

MŠMT a TA ČR spojily své síly při podpoře mezinárodní spolupráce ve VaVaI
Foto: TA ČR
Popisek: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

Cílem deklarované spolupráce je mj. rozvoj podpůrných aktivit v rámci bilaterální spolupráce a pro zapojení českých subjektů do evropského výzkumného a inovačního prostoru.

Podpis memoranda je pro obě instituce příležitostí pro bližší a aktivní spolupráci směřující k synergickým efektům při budoucí implementaci podpory mezinárodní spolupráce, zejména v rámci bilaterální spolupráce ve VaVaI a rovněž při podpoře zapojení do komunitárních programů EU na podporu VaVaI. MŠMT jako gestor pro mezinárodní spolupráci bude určovat strategický směr mezinárodních aktivit v oblasti VaVaI a TA ČR bude plnit komplementární roli mj. návazně na spolupráci s dalšími evropskými agenturami podporujícími VaVaI (např. s členskými agenturami sítě TAFTIE).

Tento nový mechanismus pro koordinaci spolupráce bude zajišťovat Koordinační výbor složený z relevantních zástupců MŠMT a TA ČR. Výbor bude mít na starosti zejména diskuzi nad strategií bilaterální mezinárodní spolupráce ČR ve VaVaI včetně její aktualizace a hledání vhodných nástrojů obou poskytovatelů pro její implementaci.

„Podepsání memoranda vnímám především jako příležitost pro hledání vzájemných vazeb a postupů v rámci mezinárodní spolupráce, která je pro český výzkumný prostor naprosto klíčová. MŠMT i TA ČR mohou v této oblasti společně dosáhnout celé řady pozitivních kroků, jejichž hledání je zejména s přihlédnutím k tradiční fragmentaci českého výzkumu, vývoje a inovací záležitostí nezbytnou v podstatě principiální. Memorandum proto beru jako významný kvalitativní krok k novým způsobům komunikace a koordinace,“ uvedl Pavel Doleček, pověřený náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Tato spolupráce je velmi žádoucí vzhledem k přípravě nadcházejícího rámcového programu Horizont Evropa na období let 2021 až 2027, kdy se systém podpory radikálně změní. Těší mě, že subjekty státní správy hledají společné cesty k řešení a zefektivnění inovačního prostoru. Vzniká tak vzácný synergický efekt, který jak věřím, bude přínosný pro nás všechny,“ doplnil Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Rámcový program Horizont Evropa bude členěn do 3 pilířů – Otevřená věda, Globální výzvy a konkurenceschopnost průmyslu a Otevřené inovace. V současné době po zveřejnění iniciačního návrhu probíhá jeho intenzivní projednávání.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Lidé již potřetí vybrali prezidenta České republiky v přímé volbě

9:18 ČSÚ: Lidé již potřetí vybrali prezidenta České republiky v přímé volbě

V historicky třetí přímé volbě prezidenta republiky zvítězil Petr Pavel. Hlasovalo pro něj 58,32 % v…