MZV: České firmy mají Řecku co nabídnout, třeba v obnovitelných zdrojích

19.2.2021 5:56 odp.

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa a jeho řecký protějšek, náměstek ministra pro ekonomickou diplomacii Kostas Fragogiannis, hovořili o možnostech spolupráce obou zemí a o perspektivních sektorech. Hovor proběhl prostřednictvím videokonference 18. února 2021 a účastnili se ho i český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík a řecký velvyslanec v Česku Athanassios Paressoglou.

MZV: České firmy mají Řecku co nabídnout, třeba v obnovitelných zdrojích
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Během posledních let se v Řecku úspěšně etablovala celá řada českých firem. Na řeckém trhu jsou úspěšní kromě Škoda Auto a českých pivovarů například i firmy zaměřené na produkci energií. O Řecko mají v posledních letech zájem i čeští investoři. Řecký náměstek Fragogiannis zmínil, že české ekonomika má v Řecku dobré jméno i díky dlouhodobě dobrým ekonomickým ukazatelům jako je ekonomický růst a především velmi nízká nezaměstnanost.

Podpora exportu patří mezi dlouhodobé priority diplomacií obou zemí. Oba náměstci se shodli, že nejefektivnější je podpora exportu a internacionalizace firem zaměřená na konkrétní sektory. Řecko se momentálně orientuje na sektorové pojetí ekonomické diplomacie, které Ministerstvo zahraničních věcí ČR prosazuje již delší dobu.

„Mezi nejperspektivnější sektory, kde by mohly české firmy v Řecku uspět, patří především obor obnovitelných energií. Řecko plánuje ukončit provoz všech svých hnědouhelných elektráren. I proto je v zemi nyní velká poptávka po obnovitelných zdrojích, jako jsou nejenom solární panely, ale i další sofistikované alternativní zdroje,“ okomentoval jednání Tlapa. V případě zelených energií nabízí Řecko případným investorům i celou paletu pobídek. K oborům, ve kterých mohou české firmy v Řecku uspět, patří např. i inovativní a softwarové firmy, nebo firmy zaměřené na sektor civilní ochrany.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo pro místní rozvoj: Toulavé boty s IROP zanechají stopy ve čtyřech krajích

16:11 Ministerstvo pro místní rozvoj: Toulavé boty s IROP zanechají stopy ve čtyřech krajích

Památky revitalizované z evropských dotací lákají na prázdninové výlety