MZV: Důrazně jsme se ohradili proti tvrzením mluvčí ruského MZV

21. 3. 2018 21:11

V dnešním rozhovoru s ruským velvyslancem se česká strana důrazně ohradila proti naprosto nepodloženým tvrzením mluvčí ruského MZV ohledně obvinění ČR a dalších zemí (Švédsko, Slovensko, Velká Británie, USA) z pokračujícího výzkumu a vývoje nových bojových chemických látek. S politováním jsme konstatovali, že tvrzení Ruská federace opakovala také na jiných mezinárodních fórech – Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

MZV: Důrazně jsme se ohradili proti tvrzením mluvčí ruského MZV
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama

Zdůraznili jsme, že jde o urážlivá, naprosto nepodložená tvrzení, která jsou zcela v rozporu s oboustranným zájmem na vzájemné spolupráci. Litujeme, že při tom Ruská federace nebere v úvahu vysokou cenu a značné škody, které taková prohlášení způsobují ve vzájemných vztazích. Vyzvali jsme Rusko, aby pozitivně reagovalo na legitimní zájem britské strany případ vyšetřit a spolupracovalo s vyšetřovateli. To bude klíčovou otázkou na nadcházející Evropské radě, která bude zvažovat dopady na vzájemné vztahy mezi Evropskou unií a Ruskou federací.

Ruská strana vyjádřila zájem na vyšetření události a ohradila se proti obviňování ze strany Velké Británie za situace, kdy vyšetřování teprve probíhá. Dostalo se nám ujištění, že Rusko ČR a další státy neobviňuje, pouze poukazuje, že tyto chemické látky mají schopnost vyrábět i další jmenované země. Česká strana ruskému zástupci vysvětlila, že se jedná pouze o vytváření protilátek na ochranu a obranu proti jejich bojovému použití.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SZPI k novele zákona o potravinách, která mj. řeší dozorové kompetence v restauracích

15:06 SZPI k novele zákona o potravinách, která mj. řeší dozorové kompetence v restauracích

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podporuje pozměňovací návrh k novele zákona o potr…