MZV: Vít Beneš reprezentoval ČR na Mezinárodním jazzovém festivalu

15.04.2018 9:30

Již počtvrté probíhá během celého měsíce dubna 2018 v Uzbekistánu Mezinárodní jazzový festival. Akci organizuje kancelář UNESCO, Ministerstvo kultury Republiky Uzbekistán, Státní unie orchestrů, Státní konzervatoř a jednotlivá velvyslanectví zemí akreditovaných v Uzbekistánu. V letošním roce se akce zúčastnilo 10 velvyslanectví.

MZV: Vít Beneš reprezentoval ČR na Mezinárodním jazzovém festivalu
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Česká republika se festivalu účastní již potřetí. Jde o akci, která se těší zájmu diváků i médií. V tomto roce velvyslanectví při organizaci české účasti na festivalu spolupracovalo s katedrou jazzové interpretace JAMU v Brně. V Uzbekistánu pobýval od 3. dubna do 8. dubna 2018 jazzový kytarista, skladatel a vědec Vít Beneš.

Vít Beneš hraje na kytaru od sedmi let. Nejdříve studoval klasickou kytaru na Základní umělecké škole v Trutnově. Od deseti let se zajímá o improvizaci, jazz a příbuzné žánry. V roce 2014 byl přijat na Katedru jazzové interpretace na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde studuje dodnes pod vedením Davida Dorůžky a Viléma Spilky. Aktivně se zabývá komponováním vlastních skladeb. V navazujícím magisterském studiu pod vedením Jiřího Slavíka podrobněji zkoumá syntézu jazzu s folklórní hudbou Afriky, delta blues a dalšími žánry. Autorské kompozice realizuje především v triu s Michalem Šelepem a Adamem Sikorou, dále ale působí i ve swingové kapele The Dudes of Ellington a dalších projektech.

Velvyslanectví zprostředkovalo spolupráci Víta Beneše s uzbeckou folk-jazzovou skupinou Jazzirama. Příprava hlavního koncertu tak začala již před příjezdem hosta do Taškentu a pokračovala intenzivním zkoušením během jeho pobytu.

Hlavní akcí byl koncert, který se uskutečnil 6. 4. 2018 ve velkém sále Státní konzervatoř Uzbekistánu. Koncert zahájil velvyslanec ČR a ředitel Státní unie orchestrů B. Yakubov, který Vítu Benešovi předal certifikát účastníka festivalu podepsaný ministrem kultury Uzbekistánu. Vít Beneš spolu s Jazziramou zahráli jednak několik autorských kompozic Víta Beneše a několik skladeb uměleckého vedoucího Jazziramy Saidmurata Muratova. Ve foyer konzervatoře se mohli diváci seznámit s výstavou Československá státnost 1918.

V průběhu pobytu vedl Vít Beneš tvůrčí workshopy v rámci projektu Ilkhom Jazz Club a na Republikovém specializovaném hudebním lyceu Uspenského. Zúčastnil se programu Pozvaný host v rádiu Oriyat a poskytl několik rozvorů uzbeckým médiím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

22:33 ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

Pohodová procházka za určitým cílem, ale i odměna za splněné úkoly. Takový program na páteční večer …