Ministerstvo dopravy: Změna stavebního a technického řádu drah pomůže budování automatického metra

03.07.2020 16:25

Od července platí novela vyhlášky zvané stavební a technický řád drah. Navazuje na nedávnou novelu zákona o dráhách a jejím cílem je umožnit výstavbu tzv. automatického metra v ČR.

Ministerstvo dopravy: Změna stavebního a technického řádu drah pomůže budování automatického metra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy
reklama

Drážní vozidlo tak díky tomu již bude moct být i v ČR řízeno technickým systémem bez přítomnosti řidiče. Poprvé se předpis použije při budování linky D pražského metra.

Tímto předpisem byly stanoveny technické podmínky pro budování metra s připravovaným automatickým provozem a došlo k doplnění chybějící úpravy některých praktických aspektů automatického provozu. V neposlední řadě se aktualizovala i zastaralá ustanovení podle současného stavu užívaných technologií a odstranily legislativní překážky či nežádoucí omezení v této oblasti.

Aktuální vyhláška byla připravena Ministerstvem dopravy ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, a to i v souvislosti s aktuální přípravou a realizací výstavby nové trasy – linky D pražského metra, kde se s užitím systému automatického metra bez přítomnosti strojvedoucího počítá.

Je to další krok na cestě k autonomní mobilitě - aktuálnímu trendu napříč evropskými městy, kde je systém automatického řízení metra využíván. V případě nově budované linky metra D se Hlavní město Praha zařadí po bok například Budapešti, Barcelony, Paříže, Norimberku či Kodaně.

Pro úplnost dodáváme, že se jedná o novelu vyhlášky č. 177/1995 Sb. – stavebního a technického řádu drah – vyhlášku č. 269/2020 Sb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZV: Zrušení povinnosti negativního testu na Covid-19 před cestou z ČR do Řecka

9:01 MZV: Zrušení povinnosti negativního testu na Covid-19 před cestou z ČR do Řecka

V návaznosti na jednání předsedů vlád obou zemí K. Mitsotakise a A. Babiše zrušilo Řecko rozhodnutí …