Ministerstvo financí: Návrhy zákonů o regulaci hazardu musí odolat lobbistickým tlakům

11.11.2015 13:41 | Zprávy

Navrhovaný balík zákonů regulující hazardní hry již jednomyslně schválila vláda a v současné době ho projednává Poslanecká sněmovna v prvním čtení.

Ministerstvo financí: Návrhy zákonů o regulaci hazardu musí odolat lobbistickým tlakům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Vzhledem k tomu, že mají návrhy zákonů povahu technických norem, nachází se v notifikačním procesu Evropské komise. Lhůta pro pozastavení schvalování zákona v souvislosti s notifikací byla původně tříměsíční a měla skončit 4. listopadu 2015, avšak z důvodu obdržení Podrobného stanoviska od Evropské komise se lhůta prodloužila až do 4. února 2016. Tím pádem nesmí být ani jeden z návrhů přijat před tímto datem.

„Pokud budou poslanci měnit návrhy zákonů mající technickou povahu, bude je potřeba opět odeslat k notifikačnímu procesu, čímž dojde k odložení přijetí o další tři až šest měsíců. To by pak bylo vážně ohroženo nabytí jejich účinnosti plánované na 1. leden 2017,“ varuje ministr financí Andrej Babiš. „Navrhované zákony přitom umožní omezit počet heren, zkvalitnit státní dozor a zvýšit ochranu občanů před rizikem patologického hráčství, a to po vzoru nejlepší praxe západní Evropy,“ dodává.

„Je zřejmé, že redukce provozoven o desítky procent, brzdy proti patologickému hraní nebo vyšší zdanění provozovatelů hazardu není lobby podnikatelů v loteriích po vůli. Můžeme proto očekávat řadu dalších obstrukčních mechanismů, které mají zabránit přijetí těchto revolučních zákonů. Uvítal bych, kdyby sdělovací prostředky i odborná veřejnost proces přijetí těchto zákonů bedlivě sledovaly a informovaly o tom, kdo jejich přijetí blokuje,“ vyzývá náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Stavební produkce rostla dvouciferným tempem

22:31 ČSÚ: Stavební produkce rostla dvouciferným tempem

Stavební produkce v květnu meziročně vzrostla o 11,6 %, meziměsíčně byla vyšší o 2,3 %. Orientační h…