Ministerstvo financí zvítězilo ve sporu s Viktoriagruppe

19.10.2019 16:27

Ministerstvo financí zvítězilo v mezinárodním sporu s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. Odvolací soud v Mnichově ve svém rozsudku potvrdil, že insolvenční správce musí postavení České republiky respektovat. Daňové pohledávky českých daňových orgánů budou spláceny přednostně. Česko bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Ministerstvo financí zvítězilo ve sporu s Viktoriagruppe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

„Tato mezinárodní kauza je velmi komplikovaná, protože samotné insolvenční řízení probíhá v Německu a řídí se německým právem. Viktoriagruppe ale měla majetek a dluhy na daních i v České republice, které se řídí naším právem. Místo vedení zjevně bezúspěšných sporů bychom uvítali, kdyby insolvenční správce efektivně a hospodárně směřoval k ukončení insolvenčního řízení,“ uvedl Ondřej Landa, náměstek ministryně financí pro řízení sekce právní a majetek státu.

Vrchní zemský soud v Mnichově potvrdil prvoinstanční rozsudek z dubna letošního roku. Ten se ztotožnil s názorem Ministerstva financí, že německý soud nemůže rozhodovat o zástavách, které byly zřízeny českými správními orgány na území České republiky. Takový zásah by byl v rozporu s principem imunity státu v mezinárodním právu a narušoval by suverénní výkon moci na českém území.

Společnost Viktoriagruppe vyhlásila bankrot v roce 2014. Před jejím úpadkem česká finanční a celní správa zajistila své pohledávky na zaplacení daní zástavami na nemovitostech, které měla tato společnost v České republice. Správce tyto zástavy zpochybnil a obrátil se na Zemský soud v Mnichově, který měl podle žaloby nařídit, aby české zástavy vymazala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krajská zdravotní se připojila v Ústí a Mostě k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí

22:01 Krajská zdravotní se připojila v Ústí a Mostě k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí

Zdravotníci Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad…