Ministerstvo kultury zveřejnilo informace o vydávání majetku dle zákona o vyrovnání s církvemi

11. 3. 2015 21:16

Ministerstvo kultury České republiky dnes zveřejnilo na webových stránkách souhrnné informace, vztahující se k vydávání věcí podle zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Ministerstvo kultury zveřejnilo informace o vydávání majetku dle zákona o vyrovnání s církvemi
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury
reklama

Je třeba zdůraznit, že ministerstvo kultury proces vydávání nijak neřídí ani nekoordinuje. Podle § 18 odst. 11 zákona č. 428/2012 Sb. mají všechny státní organizace povinnost za každý kalendářní rok zasílat ministerstvu kultury údaje o vydaném majetku. Termín pro zaslání je vždy konec února následujícího kalendářního roku.

Údaje se zasílají na formuláři, který je stanoven vyhláškou č. 363/2013 Sb. Formulář je rozdělen na několik oddílů; v jednom jsou souhrnné údaje o všech vydaných nemovitých a movitých věcech, v dalším pak jsou uvedena parcelní čísla a katastrální území, kde se nacházejí jednotlivé vydané pozemky a stavby.

Povinnost zasílání formulářů vznikla na základě požadavku Českého statistického úřadu, který potřebuje údaje o vydaném majetku pro statistické účely. MK ČR všechny obdržené formuláře na Český statistický úřad přeposílá.

Podoba formuláře, daná dohodou mezi ČSÚ a Ministerstvem financí ČR, neobsahuje údaje o výměrách vydaných pozemků. Proto i souhrnná tabulka, zpracovaná MK ČR, obsahuje pouze počty vydaných nemovitých a movitých věcí, ale nikoli výměry.
Ze zaslaných formulářů vyplývá, že v roce 2014 majetek vydalo celkem 37 státních organizací.

Informace navíc obsahuje souhrnné údaje o vydaném majetku za rok 2014, ke kterým je pro srovnání připojena i tabulka o vydaném majetku za rok 2013; je tedy patrný výrazný pokrok ve vydávání.

Vydávání církevního majetku je především vztahem mezi oprávněnou osobou a povinnou osobou. V případě zemědělských nemovitostí pak do procesu zasahuje Státní pozemkový úřad. Jedinou povinností ministerstva kultury, jak již bylo řečeno, je v oblasti vydávání majetku vždy do konce února zajistit od povinných osob sběr dat o vydaném majetku podle vyhlášky č. 383/2013 Sb., a tyto předat ČSÚ. S dotazy na konkrétní případy či upřesnění je proto třeba se obracet přímo na povinné osoby, případně na Státní pozemkový úřad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

22:03 Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

Ve čtvrtek 28. května přiletěla do Mali poslední část čtyřicetičlenné skupiny příslušníků resortu ob…