Ministerstvo obrany: Na území republiky probíhá mezinárodní cvičení Ample Strike

05.09.2016 9:40

Ve dnech od 30. srpna do 20. září 2016 na území ČR probíhá mezinárodní cvičení Ample Strike 2016. Cvičení se účastní celkem 17 armád aliančních a partnerských zemí. Jeho cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Armáda ČR tak třetím rokem navazuje na sérii cvičení Ramstein Rover, které byly organizovány z úrovně NATO.

Ministerstvo obrany: Na území republiky probíhá mezinárodní cvičení Ample Strike
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

V letošním roce jde o zhruba 1 500 cvičících, z toho jsou necelé tři stovky ze zahraničních armád. Poprvé od zavedení plně profesionální armády se do mezinárodního cvičení u vzdušných sil zapojí také příslušníci aktivní zálohy. V průběhu dvou týdnů se bude na 380 záložníků z 8 pěších rot krajských vojenských velitelství podílet na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť jako objektu důležitého pro obranu státu.

Vlastní výcvik bude probíhat celkem v šesti operačních prostorech – ve Vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva Čáslav, Správy letiště Pardubice a 15. ženijního pluku v Bechyni.

Účast potvrdilo 17 zemí (Belgie, Česká republika, Chorvatsko, Kanada, Estonsko, Finsko, Francie, Velká Británie, Německo, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Řecko, Slovinsko, Spojené státy americké).

Leteckou podporu vojákům poskytnou například české letouny L-159 ALCA, L-39 Albatros a JAS-39 Gripen a vrtulníky Mil Mi-24/35. Účast přislíbily litevské L-39, německé PC-9, LearJet a Tornado, polské Su-22, maďarské JAS-39 a slovinské PC-9. Spojené státy americké potvrdily zapojení vrtulníků AH-64 Apache a letounů B-1 a B-52. Palivo ze dvou amerických tankerů KC-135R doplní německé stroje Tornado, české a maďarské gripeny
i letoun B-1.

Stejně jako v loňském roce je cvičení plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil AČR. Kompletní logistiku zabezpečí téměř všechny složky Armády ČR. Právě schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám je dalším cílem cvičení.

Hlavní letové úsilí bude probíhat v termínech od 5. do 9. září a od 12. do 16. září, a to od 9.00 do 23.00 hodin. V ostatních dnech však může dojít k příletům či odletům letecké techniky nebo k přesunům mezi operačními prostory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AMSP: Největší celorepubliková akce na podporu drobných podnikatelů

10:59 AMSP: Největší celorepubliková akce na podporu drobných podnikatelů

Češi mají stále větší zájem o regionální potraviny, nabídku drobných podnikatelů ve svém sousedství …