Ministerstvo obrany: Ve Strakonicích byla podepsána smlouva na raketové komplety RBS-70NG

18.12.2018 22:28

Náměstek ministra obrany pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval, ředitel Sekce podpory Ministerstva obrany generálmajor Jaromír Zůna a zástupce společnosti SAAB Dynamics AB Kristian Wallin dnes symbolicky v prostorech 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích podepsali smlouvu na dodávku 16 kompletů protiletadlového raketového systému RBS-70NG (nové generace).

Ministerstvo obrany: Ve Strakonicích byla podepsána smlouva na raketové komplety RBS-70NG
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Moderní švédské komplety ve výzbroji armády nahradí morálně a technicky zastaralé protiletadlové prostředky S-10M ruské výroby ze 70. let a zároveň doplní stejný počet kompletů RBS-70, které již armáda používá. Dodávky v celkové hodnotě 949,023 mil. Kč bez DPH se uskuteční v letech 2020 až 2021.

Odpovídají požadavkům a potřebám

„Naše armáda dostává nové a moderní prostředky protivzdušné obrany, které odpovídají jejím požadavkům a potřebám. Komplety RBS-70NG jsou výrazným příspěvkem k modernizaci ozbrojených sil,“ zdůrazňuje ministr obrany Lubomír Metnar.

„Protiletadlové raketové systémy RBS-70 nové generace výrazně posílí bojové schopnosti Armády ČR. Využívány budou nejen pro ochranu vzdušného prostoru ČR, ale i při plnění úkolů pozemní protivzdušné obrany v rámci mezinárodních úkolových uskupení NATO,“ uvádí náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

Shodný systém přípravy a výcviku vojáků

S předchozí generací nové komplety sdílejí shodný systém přípravy a výcviku vojáků, logistiku, údržbu i jednotnou munici. RBS-70NG je zároveň plně kompatibilní se zavedeným automatizovaným systémem velení a řízení palby pozemní protivzdušné obrany a proto může být velmi rychle a bez dalších investic zařazen do operačního používání. V armádě tak bude zachována perspektivní zbraňová platforma, která se plně osvědčila a naši vojáci jsou na její operační nasazení připraveni a vycvičeni.

„Protiletadlové raketové komplety RBS-70 vyčleňujeme pro podporu pozemních jednotek v rámci brigádních úkolových uskupení. Na jejich bázi je rovněž postaveno úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany, které bude v roce 2019 součástí Sil velmi rychlé reakce NATO,“ dodává velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik.

RBS-70NG je základní zbraňový prvek

Při pořízení kompletů RBS-70NG resort MO s ohledem na význam protiletadlových systémů při obraně státu využil obecnou výjimku ze zákona podle § 29 písm. s) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Dnešnímu podpisu smlouvy předcházela jak informace vládě, tak projednání akvizice v pracovní skupině pro transparentní veřejné zakázky. Na sjednanou cenu byl zároveň zpracován externí znalecký posudek.

RBS-70NG představuje základní zbraňový prvek pozemní protivzdušné obrany, který především slouží k protivzdušné obraně pozemních jednotek, a to při všech druzích boje. Je určen k ničení celého spektra prostředků vzdušného napadení, včetně letounů, vrtulníků, bezpilotních prostředků nebo střel s plochou dráhou letu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

22:49 Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

Generální štáb Armády České republiky si 15. října připomíná datum vzniku svého historického předchů…