Ministerstvo spravedlnosti poprvé realizovalo vydání odsouzené osoby z Japonska do ČR

21.03.2019 9:49

15. března 2019 došlo vůbec k prvnímu případu vydání (extradice) osoby odsouzené v České republice k výkonu trestu odnětí svobody z Japonska. Vydaná osoba, čínský státní příslušník, byla na základě mezinárodního pátrání zadržena v říjnu 2018 na území Japonska. Ministerstvo spravedlnosti ČR proto obratem podalo nejprve žádost o předběžnou vazbu a následně žádost o vydání z Japonska do České republiky.

Ministerstvo spravedlnosti poprvé realizovalo vydání odsouzené osoby z Japonska do ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Hledaná osoba byla v České republice odsouzena v roce 2003 pro spáchání trestného činu dvojnásobné vraždy k trestu odnětí svobody na 12 let. Trestný čin spáchala již v roce 1998 a ihned poté odcestovala do Číny, kde se skrývala až do svého zadržení v Japonsku v říjnu 2018.

Žádost o vydání byla Ministerstvem spravedlnosti ČR podána na základě ujištění o vzájemnosti, neboť mezi Českou republikou a Japonskem není uzavřená dvoustranná smlouva o vydávání osob k trestnímu stíhání či výkonu trestu. Japonské orgány vydání povolily v únoru 2019. Vydání bylo poté realizováno orgány Policie ČR.

Jedná se o první případ, kdy Ministerstvo spravedlnosti ČR požádalo Japonsko o vydání osoby, přičemž s ohledem na specifické okolnosti případu a odlišnou právní úpravu Japonska bylo nezbytné, aby všechny zúčastněné složky, včetně orgánů Policie ČR a Velvyslanectví ČR v Tokiu, vyvinuly maximální úsilí pro úspěšnou realizaci případu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Senátu proběhne konference 'Finský vzdělávací systém'

22:27 V Senátu proběhne konference 'Finský vzdělávací systém'

V úterý 28. května se v Senátu uskuteční konference, která má představit české veřejnosti finský vzd…