Ministerstvo zahraničí: Do Nigérie dorazila česká pomoc pro boj s pandemií

02.07.2020 22:48

Do severonigerijského města Kano dorazil 1. července 2020 speciální letoun, vypravený českými firmami za účelem realizace kontraktu na generální opravy tří letounů L-39 v arzenálu Nigerijských vzdušných sil.

Ministerstvo zahraničí: Do Nigérie dorazila česká pomoc pro boj s pandemií
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Zatímco letouny české výroby se touto cestou přesunou na opravy do ČR, aby obří letadlo typu Antonov neletělo do Nigérie s prázdnou, velvyslanectví ČR v Abuji s podporou domácích firem využilo této příležitosti k přepravě a předání českého humanitárního daru zdravotnického materiálu Nigérii v jejím boji proti pandemii COVID-19.

„V Nigérii jako jinde v Africe si ekonomická diplomacie podává ruce s potřebnou rozvojovou a humanitární pomocí české vlády. My jsme moc rádi, že se spolupráce domácích firem s Nigerijskými vzdušnými silami nezastavila ani v obtížných podmínkách vyvolaných pandemií na obou stranách. A že se navíc s podporou MZV a českých firem podařilo trochu přispět i k posílení místních zdravotnických kapacit v zemi, jejíž velikost a počet obyvatel kladou v současné krizi na místní zdravotní systém velké nároky. Ceníme si zejména vstřícnosti a reaktivnosti domácích podniků, na prvním místě ze strany firmy Linet, která dodala zdarma 10 nemocničních lůžek, ale i ze strany opravárenských závodů LOM Praha, které poskytly osobní ochranné pomůcky ze svých zásob a ze strany firem Aero Vodochody, Defcon a Excalibur International, které tak velkoryse a efektivně pomohly s logistikou,“ vysvětlila obchodní diplomatka Zastupitelského úřadu ČR v Abuji Beata Matusiková.

„Česká vláda si velice váží dlouhodobé spolupráce obou zemí při rozvoji kapacit Nigerijských vzdušných sil, které na severozápadě země vedou tvrdý boj s teroristy Boko Haram a Islámského státu. V dnešním světě není nadsázkou říci, že tam nigerijští letci bojují i za nás a za naši bezpečnost,“ připomněl význam dlouholetých vazeb českých dodavatelů a poskytovatelů služeb s Nigerijskými vzdušnými silami velvyslanec ČR v Nigérii Marek Skolil.

Poskytnutý materiál reagoval na poptávku ze strany zdravotní sekce Nigerijských vzdušných sil, které na bezpečnostně nestabilním severu země provozují zdravotnická zařízení přístupná i civilnímu obyvatelstvu. Dar je zároveň gestem oceňujícím obětavou práci vojenských lékařů v době pandemie. Severní regiony Nigerijské federativní republiky jsou v posledních letech nejen terčem útoků radikálních islamistů, ale se zhoršující se socioekonomickou situací se v rostoucí míře potýkají též s banditismem a únosy. Ne náhodou proto lidé raději vyhledávají nemocnice a zdravotnická zařízení provozovaná armádními složkami.

Na zásilku české pomoci Nigérii z podnikových zdrojů naváže v dalších měsících humanitární pomoc české vlády zemím, které se na kontinentě obtížně vyrovnávají s pandemií, protože jejich zdravotní infrastruktura nemá odpovídající kapacity. Česká vládní pomoc je součástí úsilí členských států EU o kolektivní a koordinovanou mobilizaci protikrizových prostředků pro africký kontinent v rámci společné iniciativy „Tým Evropa“ (Team Europe).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: I letošní letní sezónu ovlivňuje koronavirus, přesto je obsazenost výborná

22:23 Turistický spolek Lipenska: I letošní letní sezónu ovlivňuje koronavirus, přesto je obsazenost výborná

Hotely na břehu Lipenské přehrady jsou na začátku sprna plné téměř ze 100 procent. Platí pravidlo, ž…