Ministerstvo zahraničí: Dohoda o spolupráci s ministerstvem zdravotnictví v oblasti ekonomické diplomacie

14. 1. 2020 8:39

Náměstek MZV Martin Tlapa a náměstek Ministerstva zdravotnictví Radek Policar podepsali bilaterální ujednání o spolupráci v oblasti ekonomické diplomacie, kterým se Ministerstvo zdravotnictví ČR zařadilo mezi rezorty, s nimiž Ministerstvo zahraničních věcí ČR spolupracuje v rámci tzv. společného nástroje financování ekonomické diplomacie ČR.

Ministerstvo zahraničí: Dohoda o spolupráci s ministerstvem zdravotnictví v oblasti ekonomické diplomacie
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničních věcí
reklama

Dohoda je základem pro společnou realizaci sektorových prezentací na podporu českých exportérů v zahraničí. Díky mezirezortní spolupráci realizují zastupitelské úřady ČR v zahraničí každoročně okolo 300 projektů ekonomické diplomacie s finanční podporou přesahující 50 milionů korun. Jejich cílem je propagovat česká komplexní řešení v jednotlivých sektorech.

Podpisem ujednání se podařilo formalizovat dosavadní úspěšnou spolupráci obou ministerstev, která v minulosti společnými silami zorganizovala několik úspěšných zdravotnických misí do zahraničí. V minulém roce se například čeští výrobci zdravotnické techniky v doprovodu náměstka Policara zdárně představili na Kypru a v Řecku. V dubnu 2019 vedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch misi českých zdravotnických firem do Jordánska. Zapojením Ministerstva zdravotnictví ČR do společného nástroje dojde k navýšení finanční podpory určené na realizaci podobných misí českých firem.

Pro řadu českých firem vyrábějících zdravotnické prostředky je charakteristická silná proexportní orientace. Díky vysoké kvalitě výrobků a služeb se českým firmám dlouhodobě daří celosvětově se prosazovat v oboru, v němž panuje vysoká konkurence a český export dodávek do zdravotnictví zažívá v posledních letech obrovský rozmach.

Náměstek Tlapa považuje zapojení Ministerstva zdravotnictví ČR do systému financování projektů ekonomické diplomacie za skvělou zprávu pro české firmy: „České firmy jsou v poslední době úspěšné i v získávání velkých kontraktů tzv. na klíč, kdy zajišťují kompletní výstavbu celých nemocnic a poliklinik v zahraničí včetně dodávek veškerého zdravotnického zařízení. Dodávky kompletních vývozních zdravotnických celků přitom představují jednoho z tahounů českého exportu s vyšší přidanou hodnotou.“

„Účast našeho rezortu na podpoře českých firem vysílá k partnerům pozitivní signály o špičkové kvalitě našich výrobců. Jsem tedy rád, že se nám po několika letech výborné spolupráce podařilo dosáhnout shody a přikročit k podpisu ujednání,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Policar.

Společnou iniciativu obou ministerstev vítá rovněž Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). „Díky programu PROPED se podařilo zrealizovat řadu úspěšných misí a prezentací firem s cílem nalezení nových obchodních partnerství. Inovativní české produkty a služby poskytované v oblasti zdravotnictví mají ve světě velmi dobrý zvuk a společná podpora ze strany obou ministerstev je dalším krokem k jeho udržení,“ uvedla předsedkyně představenstva AVDZP Jana Vykoukalová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Studenti se s distanční praktickou výukou perou statečně

17:28 ČVUT: Studenti se s distanční praktickou výukou perou statečně

Už více než rok nemají studenti elektrotechniky kvůli pandemické situaci přístup do výukových labora…