Ministerstvo zahraničí pomáhá českým zdravotním systémům proniknout do Afriky

18.05.2022 12:29 | Tisková zpráva

Česko-africké zdravotnické fórum, které se zaměří na zvládání pandemie, financování a posilování zdravotnického sektoru, zahájil v Černínském paláci 18. května ministr zahraničí Jan Lipavský. Na fóru české firmy prezentovat své technologie a znalosti v této oblasti africkým partnerům.

Ministerstvo zahraničí pomáhá českým zdravotním systémům proniknout do Afriky
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

„Česko-africká spolupráce má dlouho tradici na mnoha různých úrovních. Konkrétně ve zdravotnickém sektoru bychom rádi pomohli nastavit zdravotnický systém v Africe tak, aby byl dostupný, udržitelný a samozřejmě s co nejvyšší kvalitou poskytovaných služeb. Hlavní výstupy této konference nejen ještě více posílí vazby mezi Evropskou unií a africkým kontinentem, ale posílí zejména vzájemné vztahy mezi ČR a Afrikou ve zdravotnické oblasti,“ řekl na úvod šéf české diplomacie.

Během dvoudenního fóra se v Černínském paláci představí více než desítka českých firem sdružených v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). Africkým partnerům nabídnou svá řešení mimo jiné pro intenzivní a ambulantní péči, infekční oddělení, chirurgii, neonatologii nebo laboratoře. Vůbec poprvé se na fóru budou komerčně prezentovat také modulární jednotky, jejichž základ tvoří ocelové kontejnery.

„Posilování zdravotnických kapacit je tématem, které řeší celý svět. Úkolem české ekonomické diplomacie je přitom také ukazovat česká řešení, která by mohla zaujmout právě na kontinentu s tak dynamickým růstem obyvatelstva, jako je Afrika,“ řekl náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35305 lidí

Fórum, které Černínský palác pořádá společně s ministerstvem zdravotnictví, má i další rozměr související s blížícím se předsednictvím Česka v Radě Evropské unie. Ve výdajích na zdravotnictví zůstává Afrika hluboko pod průměrem evropských zemí. V souvislosti s rychlým růstem obyvatelstva a potřebou posilovat zdravotnické kapacity nicméně podle expertů porostou soukromé, veřejné i externí výdaje na africké zdravotnictví. OSN odhaduje, že v roce 2030 by hodnota zdravotnického trhu v Africe měla dosáhnout 260 miliard USD, což je téměř dvojnásobek tržního objemu z roku 2020.

Svým rozsahem je Česko-africké zdravotnické fórum jednou z největších akcí zaměřených na Afriku, kterou Ministerstvo zahraničí po roce 1989 hostilo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ podpořila nákup nového vybavení pro SDH Račice nad Trotinou

17:05 Nadace ČEZ podpořila nákup nového vybavení pro SDH Račice nad Trotinou

Nadace ČEZ podpořila Dobrovolné hasiče v Račicích nad Trotinou částkou 150 tisíc korun. Dobrovolníci…