Ministerstvo zahraničních věcí: Aktuální doporučení k cestám do Iráku

01.10.2017 15:30

Ministerstvo zahraničních věcí varuje občany ČR před cestou do Iráku s ohledem na dlouhodobě nestabilní bezpečnostní situaci, riziko únosu, zranění či usmrcení.

Ministerstvo zahraničních věcí: Aktuální doporučení k cestám do Iráku
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Bezpečnostní situace v Iráku je dlouhodobě nestabilní a přes postupující trend směrem k poklesu počtu teroristických a povstaleckých aktivit v zemi pokračují násilnosti, jejichž cílem se mohou stát cizinci postrádající znalost místního prostředí a adekvátní ochranu. Relativně bezpečnější jsou z hlediska pohybu cizinců provincie Regionu iráckého Kurdistánu (Dohúk, Erbíl, Sulajmánia). Naopak vzhledem k proběhnuvšímu referendu o nezávislosti Regionu iráckého Kurdistánu se zhoršila bezpečnostní situace na tzv. sporných územích, severních částech provincií Ninive, Salah al Din a Dijala. Problematická může být situace v Kirkúku a celé provincii Kirkúk.

V souvislosti s cestami českých podnikatelských subjektů do Iráku Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že před cestou je vhodné kontaktovat Velvyslanectví ČR v Bagdádu či Generální konzulát v Erbílu. V zemi je omezený přístup k základní zdravotní pomoci. Rizika pozemní přepravy po jednotlivých provinciích mimo Region iráckého Kurdistánu lze omezit přijetím přísných bezpečnostních opatření, například doprovodem prověřenými partnery. Vnitrostátní letecká přeprava je mezi Bagdádem a městy Erbíl, Sulajmánia, Basra a Nadžaf.

Doporučujeme všem cestujícím do Iráku a Regionu iráckého Kurdistánu provést před cestou registraci v systému DROZD.

Od 29.9.2017 byly přerušeny všechny mezinárodní lety do a z Regionu iráckého Kurdistánu - měst Erbíl a Sulajmánia. Toto opatření prozatím bude platit do 29.12.2017.

Toto opatření má bezprostřední dopad na všechny cestovatele, kteří se na území Regionu iráckého Kurdistánu vyskytují bez platného iráckého víza. Při opuštění země přes mezinárodní letiště v Bagdádu či přes pozemní přechody lze předpokládat nutnost zaplacení pokuty ve výši 450.000 IQD (ekvivalent asi 400 USD).

Při cestách do Iráku je nezbytné mít irácké vízum, o které je možné zažádat na Velvyslanectví Irácké republiky v Praze (http://mofamission.gov.iq/en/CzechPr&subcat=99). Cestovat do Iráku bez platného víza nelze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Postupy ÚOHS se řídí zákonem

0:02 Postupy ÚOHS se řídí zákonem

ÚOHS respektuje soudní rozsudky a zabývá se případy, které jsou mu soudy vráceny k novému projednání…