Ministerstvo zahraničních věcí čelilo kybernetickým útokům

31.01.2017 16:20

Ministerstvo zahraničních věcí ČR čelí soustavně každý týden mnoha útokům na své IT systémy. V lednu 2017 však kybernetičtí experti MZV zjistili, že byl uskutečněn další z těchto kybernetických útoků na vnější komunikační systém MZV – e-mailové schránky pracovníků úřadu, i jeho vedení. Vnitřní komunikační systém MZV ovšem narušen nebyl. Tím pádem nedošlo ani k úniku utajovaných informací.

Ministerstvo zahraničních věcí čelilo kybernetickým útokům
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama

Hned, jakmile MZV zmíněný kybernetický útok zaznamenalo, informovalo jak NBÚ (Národní centrum kybernetické bezpečnosti), tak i premiéra Bohuslava Sobotku a další zainteresované subjekty. Vznikla pracovní skupina složená z expertů MZV, NBÚ a zpravodajských služeb, aby byla přijata opatření, která by dalším útokům tohoto druhu zabránila. Tato pracovní skupina má za úkol zároveň analyzovat obsah i rozsah informací, které mohly uniknout.

V tuto chvíli nedetekujeme další kybernetické útoky.

Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost, kteří se tímto případem zabývají, šlo o útok relativně sofistikovaný, nejspíše prováděný cizím státem. Způsob útoku podle nich připomíná nedávné hackerské útoky na demokratickou stranu v USA.

Ministr Lubomír Zaorálek na příštím zasedání Vlády požádá premiéra Sobotku, aby zpravodajské služby a NBÚ analyzovaly, zda nedochází k útokům na další státní instituce a vyvodily z toho případné závěry a navrhly příslušná opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňský kraj: Klatovská nemocnice otevřela nové prostory

22:31 Plzeňský kraj: Klatovská nemocnice otevřela nové prostory

Klatovská nemocnice zprovoznila nové prostory oddělení zdravotně sociálních lůžek. Oddělení nyní půs…