Ministr Zaorálek si prohlédl národní pavilon na EXPO 2015

01.04.2015 11:25

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek jako první člen vlády ČR navštívil 31. března 2015 český pavilon na výstavišti EXPO 2015 v Miláně těsně před zahájením jeho zkušebního provozu 1. dubna 2015.

Ministr Zaorálek si prohlédl národní pavilon na EXPO 2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Národní pavilon ČR je prvním dokončeným pavilonem v areálu EXPO 2015. Ministr Zaorálek se seznámil se stavem příprav české expozice na zahájení výstavy a osobně vyzkoušel některé z interaktivních exponátů pavilonu.

Expozicí provedl ministra Zaorálka generální komisař pro přípravu ČR na světové výstavě Jiří F. Potužník. „Jsem hrdý, že pavilon České republiky je prvním pavilonem připraveným k otevření. Zároveň mě těší, že se EXPO koná tentokrát v Evropě, která tak může prezentovat své možnosti a dovednosti,“ prohlásil ministr Zaorálek.

V rámci návštěvy se ministr také sešel s realizátory národního pavilonu a s generálním komisařem EXPO 2015 Giuseppem Salou. „Česká vláda vidí v účasti na EXPO velký význam. Ukazuje se, že tento model, kdy do účasti na výstavě vkládá finanční prostředky nejen stát, ale částečně i soukromé firmy, funguje velmi dobře,“ uvedl během prohlídky ministr Zaorálek.

Hlavním tématem Všeobecné světové výstavy v Miláně je „Feeding the Planet, Energy for Life“. Expozice České republiky bude rozdělena do tématických celků „Laboratoř života“, „Země příběhů a fantazie“ a „Laboratoř života“. ČR se představí jako země s bohatou tradicí v oblasti zemědělské i potravinářské výroby a současně jako země, která ve specifických oborech patří mezi světovou špičku. Expozice zprostředkuje návštěvníkům zkušenosti a inovace v péči o vodní zdroje a výsledky biochemických a nanotechnologických výzkumů, aplikované při péči o životní prostředí, o lidské zdraví a při výrobě zdravotně nezávadných potravin.

Na okraj návštěvy pak ministr Zaorálek navštívil také Monzu, kde se setkal se zástupci tamní regionální hospodářské komory. „Samotné budování českého pavilonu vedlo k navázání celé řady kontaktů v Lombardii, což je důležité pro další rozvoj česko-italských ekonomických vztahů,“ poznamenal při této příležitosti šéf české diplomacie.

Všeobecná světová výstava EXPO se bude oficiálně zahájena 1. května 2015 a potrvá až do 31. října 2015. Přípravu účasti České republiky na EXPO 2015 zajišťuje Kancelář generálního komisaře, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo zahraničních věcí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa uprchlických zařízení: Centra na podporu integrace cizinců mají nové logo

22:11 Správa uprchlických zařízení: Centra na podporu integrace cizinců mají nové logo

Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) mají nové logo. Od začátku roku všech 14 center, která Sp…