Moravskoslezský kraj: Místo řepy sklidil zlatý diadém z doby bronzové

05.10.2022 16:09 | Tisková zpráva

V Opavě-Kateřinkách se podařil mimořádný nález. Při kontrole řepy objevil nálezce, který si přeje zůstat v anonymitě, šperk. Podle předběžných odhadů se jedná o zlatý diadém z doby bronzové. Ze zákona je vlastníkem objevu Moravskoslezský kraj, šperk dostalo do sbírky krajské Muzeum v Bruntálu.

Moravskoslezský kraj: Místo řepy sklidil zlatý diadém z doby bronzové
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

„Děkujeme nálezci, který úplnou náhodou našel tak vzácný předmět. Podobná událost se podaří jednou za několik let. Tentokrát držíme v rukou pravděpodobně šperk z ryzího zlata vážící 600 gramů, který svého majitele zdobil podle předběžných odhadů někdy ve střední až mladší době bronzové. Na první pohled se jedná o skutečně cenný nález. Je skvělé, že se nálezce zachoval poctivě a šperk bezprostředně odevzdal muzeu. Nálezci patří poděkování a samozřejmě ze zákona i odměna ve výši deseti procent znaleckého odhadu. Odměnu obdrží až poté, co bude předmět náležitě posouzen a naceněn,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

diadém

Zlatý diadém se skrýval tisícovky let těsně pod povrchem, objeven byl 27. září 2022 po sklizni řepy na soukromém pozemku. Hned v dalších dnech jej poctivý nálezce odevzdal ve Slezském zemském muzeu. Podobné nálezy patří podle zákona o památkové péči kraji, na jehož území byly nalezeny.

„Pro každého muzejníka je podobný objev velkou událostí. Bezprostředně se dotýkáme historie, máme možnost poodhalit dávná tajemství. Nález pokladu je jen prvním bodem v dlouhém procesu, který nás čeká. Nyní bude nutné nechat šperk ošetřit a zadat zpracování odborného znaleckého posudku, který určí kulturně-historickou hodnotu nálezu. Zároveň najdeme nejvhodnější umístění předmětu, který bude součástí sbírek našeho muzea. Návštěvníci by diadém mohli na vlastní oči vidět nejdříve koncem příštího roku,“ uzavřela ředitelka Muzea v Bruntálu Ema Havelková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Myslíte, že bohatí pomáají málo?

Nebo proč je chcete trestat progresivním zdaněním? A jak byste definoval bohatého člověka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Třetí řadu Případů 1. oddělení sledovalo 1,64 milionu diváků

12:39 Česká televize: Třetí řadu Případů 1. oddělení sledovalo 1,64 milionu diváků

Tečka za vyšetřováním pražské mordparty