NKÚ: MZe utratilo za poradenství a vzdělávání 1,4 miliardy korun. Neví přitom, čeho tím chtělo dosáhnout

01.08.2016 8:17 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak resort zemědělství hospodařil v letech 2007 až 2014 s penězi určenými na vzdělávání a poradenství v oblasti zemědělství.

NKÚ: MZe utratilo za poradenství a vzdělávání 1,4 miliardy korun. Neví přitom, čeho tím chtělo dosáhnout
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Zaměřil se jak na evropské dotace poskytované prostřednictvím Programu rozvoje venkova (PRV), tak na národní dotace a dotace určené nestátním neziskovým organizacím. Kontroloři prověřili 77 projektů, které na dotacích získaly celkem více než 60 milionů korun. U příjemců dotací pak NKÚ prověřil v rámci 13 projektů téměř devět milionů korun. Kontroloři zjistili, že Ministerstvo zemědělství (MZe) rozdělilo na dotacích 1,4 miliardy korun, ačkoliv nemělo představu, čeho chce podporou vzdělávání a poradenství dosáhnout.

Ze tří kontrolovaných oblastí dopadla nejhůře oblast dotací určených pro neziskové organizace. O těchto dotacích rozhodovaly do roku 2013 jednotlivé odbory MZe, a to každý podle svého uvážení a bez společných pravidel. Jak MZe v této době projekty vybíralo, resort kontrolorům nevysvětlil. Od roku 2013 MZe sice už mělo pravidla pro výběr projektů, přesto ale k získání dotace stačilo předložit jen velmi obecné a stručné informace o projektu a jeho souhrnných nákladech. Z tak obecných žádostí nemohlo MZe posoudit, jestli je projekt kvalitní a dává smysl, a tedy jestli by měl dotaci získat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce na černo

Plánujete třeba nějaké postihy, pro ty, co pracují na černo, ale i pro ty, co takto někoho zaměstnávají? A jaké postihy plánujete přesně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MK k zrušení výběrového řízení na ředitele Národní galerie Praha

22:08 MK k zrušení výběrového řízení na ředitele Národní galerie Praha

Ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit probíhající výběrové řízení na pozici generálního ředitele N…