NP České Švýcarsko: Děti putovaly mechovým královstvím

25.08.2020 19:38

Plšíkova učebna v areálu Správy Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě na konci července opět ožila, když přivítala účastníky pětidenního přírodovědného programu, který společně již osmým rokem uspořádaly Správa Národního parku České Švýcarsko a České Švýcarsko, o.p.s.

NP České Švýcarsko: Děti putovaly mechovým královstvím
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko
reklama

Letošního programu, který byl zaměřen na mechorosty, se zúčastnilo 26 dětí. Děti se seznámily se zajímavým světem těchto drobných a prastarých rostlin, které právě v Národním parku České Švýcarsko mají skvělé podmínky pro život. Pohádkové názvy některých mechů byly inspirací pro řadu aktivit a zejména pro ústřední motiv mechových skřítků, kterým děti pomáhaly navrátit vodu do jejich království.

Děti během programu připravily sbírku mechů, které během svého putování objevily. Společně s botaničkou Ivanou Markovou zkoumaly mechy pod lupou a mikroskopem. Seznámily se základními druhy mechorostů a jejich vlastnostmi. Zjistily také, že mechy už od pradávna lidé využívali nejrůznějším způsobem, a to i v Českém Švýcarsku např. jako výplň mezi trámy v roubených domech, nebo že v severských zemích jsou mechy a lišejníky důležitou součástí potravy některých živočichů.

V programu nechyběl celodenní výlet tentokrát do Pavlínina údolí, kde děti na každém kroku provázel všudypřítomný bělomech, který už samy bezpečně poznaly. Velmi oblíbenou aktivitou bylo již tradiční vyrábění s paní Olgou Jelínkovou. Letos si děti na bavlněné vaky tiskly přírodní motivy, hlavně kapradí a listy a vznikla tak hezká sbírka uměleckých děl. Drobné ekovýchovné, zábavné, nebo pohybové hříčky každý den vyvažovaly náročnější a vzdělávací části programu.

Během vícedenních ekovýchovných programů je našim cílem děti nadchnout pro vnímání a pozorování přírody Národního parku České Švýcarsko, tak aby k ní získaly vztah, a v budoucnu už jako dospělí k přírodě i chráněným územím přistupovaly ohleduplně.

V letošním roce se část programu realizovala i v rámci projektu Plšíkova učebna - EVVO v NP Českém Švýcarsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŽP: Výsadbu stromů opět podpoříme v červnu, aktuální výzva je vyčerpána

13:20 MŽP: Výsadbu stromů opět podpoříme v červnu, aktuální výzva je vyčerpána

V české krajině porostou nově desítky tisíc listnatých stromů. Lidé aktivně využívali dotace na jeji…