NP České Švýcarsko: Dočasné uzavření přístupových cest do soutěsek Kamenice

23.12.2020 20:12

Správa Národního parku České Švýcarsko po dohodě s obcí Hřensko dnes dočasně uzavřela všechny přístupové cesty do soutěsek Kamenice, a to kvůli bezprostřední hrozbě pádu suchých stromů na turistické cesty.

NP České Švýcarsko: Dočasné uzavření přístupových cest do soutěsek Kamenice
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko
reklama

 To, že hrozba pádu souší je bezprostřední, vychází z inventarizace rizikových stromů, kterou správa parku na podzim letošního roku zadala. Z posouzení vyplynulo, že turistické cesty v současné době ohrožuje 187 stromů, jejichž stav byl vyhodnocen jako kritický. V následujících týdnech a měsících se správa parku bude zabývat řešením situace tak, aby byla v následující turistické sezóně spolehlivě zajištěna bezpečnost návštěvníků v této části národního parku.

Stromy, které dnes představují ohrožení, se nacházejí z velké části v komplikovaném terénu, zejména ve strmých skalnatých svazích. Jedná se o smrky, které odumřely při šíření lýkožrouta smrkového. Soutěsky Kamenice kůrovcovou kalamitou nebyly zasaženy rovnoměrně. Řada smrků díky tamnímu vlhkému a chladnému mikroklimatu kůrovci odolala, jiná situace však nastala zejména na horních hranách soutěsek, kde smrky rostly v méně příznivých podmínkách, odumřely a postupně se rozpadají.

Hlavní turistickou atrakcí v soutěskách Kamenice je od dubna do konce října plavba na lodičkách. V zimním období plavba provozována není a návštěvnost soutěsek je běžně velmi malá, na rozdíl od letního období, kdy soutěskami projdou statisíce návštěvníků. Správa Národního parku České Švýcarsko doporučuje návštěvníkům volbu jiných turistických cílů v národním parku či jeho okolí a současně nabádá k náležité obezřetnosti při výletech do přírody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek

22:45 Zoo Ostrava: Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně odchytili za jediný rok v centrální části Moravskoslezských Besk…