NP České Švýcarsko: Vrtulník dopravil materiál na Šaunštejn

28.09.2021 17:59 | Tisková zpráva

Vrtulník MI-8 dopravil ve Vysoké Lípě v Národním parku České Švýcarsko na skalní hrádek Šaunštejn materiál pro vytvoření nových konstrukcí přístupových žebříků, vrcholových lávek a zábradlí.

NP České Švýcarsko: Vrtulník dopravil materiál na Šaunštejn
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Zhruba patnáct tun nákladu sestávajícího z ocelových nosných konstrukcí a dubových dřevěných prvků vynesl v devíti pracovních letech. Při zpětných letech byly odvezeny betonová suť a někdejší trubková zábradlí.

Práce na obnově zastaralých turistických instalací na skalním hrádku Šaunštejn probíhají od dubna letošního roku. V první fázi byly provedeny sanační práce na nestabilních částech skály, které by se v blízké budoucnosti mohly stát pro návštěvníky nebezpečnými. V druhé fázi budou obnoveny konstrukce žebříků a vrcholových lávek, aby se návštěvníci po někdejším hrádku mohli pohybovat bezpečně a současně byla minimalizována eroze, působená sešlapem. Práce mají být dokončeny během letošního podzimu.

Skalní hrádek Šaunštejn patří k významným turistickým cílům Národního parku České Švýcarsko, nachází se nedaleko Vysoké Lípy. Každoročně jej navštíví na sto tisíc návštěvníků. Kromě toho, že se jedná o zajímavý přírodní útvar, je díky stopám po středověkém osídlení také nemovitou kulturní památkou.

Kvůli dožívajícím lávkám, které hrádek zpřístupňovaly veřejnosti, musela Správa Národního parku České Švýcarsko jižní část hrádku před dvěma lety uzavřít. Na sanaci skal a vytvoření nových lávek a chodníků správa parku vynaloží celkem zhruba 10 milionů korun včetně DPH.

Sanaci skály realizovala firma AZ SANACE, a. s., rekonstrukci přístupu na skalní hrádek Šaunštejn provádí firma STRIX Chomutov, a. s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČOI nařídila stáhnout z trhu nebezpečný bateriový zvonek

10:59 ČOI nařídila stáhnout z trhu nebezpečný bateriový zvonek

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je v nabídce bateriový zvonek, který může zna…