NP Šumava: Pracovníci Informační a strážní služby kontrolují hnízdiště sokolů stěhovavých

26.11.2013 16:40 | Zprávy

Pracovníci Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava kontrolují hnízdiště sokola stěhovavého. Sokoli se na Šumavu vrátí příští rok na jaře. Do té doby musí být hnízda vyčištěná. Vzácné dravce pak budou strážci Šumavy chránit před turisty.

NP Šumava: Pracovníci Informační a strážní služby kontrolují hnízdiště sokolů stěhovavých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěné klády na Šumavě

Kontrola hnízdišť sokola stěhovavého a jejich případná úprava - to má v tomto týdnu za úkol lezecká skupina složené z pracovníků Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. „Lezou po skalách tam, kde na jaře zahnízdí sokoli a kontrolují, zda je zde všechno v pořádku. Odstraňují kusy odlomeného skalního masivu nebo části ulomených větví. Vytváří podmínky pro to, aby se sem sokoli mohli opět vracet,“ uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Sokoli zahnizďují během února a března, proto je důležité hnízda zkontrolovat ještě předtím než napadne sníh.
Na území Národního parku Šumava je několikanásobně větší množství hnízdišť sokolů, než tomu bylo v 90.letech 20. století. Ti se zde každý rok snaží vyvést mladé. Sokol stěhovavý zmizel ze Šumavy v 70.letech kvůli používání pesticidů a teď se jeho populace rozšiřuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dřív prezidenti na summit NATO jezdili

A byli to i prezidenti z jiného tábora než vládního. V čem je to teď jiné? A o čem se tam vlastně rozhoduje a rozhoduje se tam o něčem, jakože by prezident mohl třeba svou účastí rozhodnout o něčem, co vláda nechce?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

22:33 Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

Správa železnic zlepšila kvalitu a dostupnost hlasových i datových služeb pro cestující ve vlacích n…