NPÚ: České Budějovice mají novou kulturní památku – plavecký stadion

1. 10. 2017 10:06

Dne 5. září 2017 byl Ministerstvem kultury prohlášen za kulturní památku Plavecký stadion v Českých Budějovicích včetně sochy Odpočívajícího plavce. Tuto zásadní sportovní stavbu druhé poloviny 20. století navrhl za kulturní památku Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích.

NPÚ: České Budějovice mají novou kulturní památku – plavecký stadion
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Plavecký stadion (1958 – 1971) v Českých Budějovicích navržený významným jihočeským architektem Bohumilem Böhmem patří ke špičce sportovních staveb u nás.  Jeho kompozici tvoří unikátní oválná plovárenská hala, před níž je předsazeno dlouhé nízké křídlo. Výjimečnost haly spočívá v její technicky náročné konstrukci zavěšené lanové střechy ve tvaru hyperbolického paraboloidu. Užití takovéto konstrukce bylo v roce 1958, kdy byl plavecký stadión navržen, aktuální ve světovém měřítku. První střecha tohoto typu na světě byla vyprojektovaná jen několik let před tím pro mnohoúčelovou halu v Raleigh v Severní Karolíně (1952 – 1953). Řešení budějovické plavecké haly není pouhou nápodobou haly v Raleigh, je určitým transformováním její podoby. Oproti americké hale má budějovická zavěšená střecha podobu plynulého prstence.

Objekt Plaveckého stadionu se citlivě začlenil do daného prostředí. Byl navržen jako lehká pavilonová stavba, která svou transparentností a organickým tvarem střechy nerušila z dálkových pohledů obraz historického jádra města.

Svým moderním řešením provozu a vnitřním uspořádáním patřil plavecký stadion ve své době k evropské špičce. Již během stavby se stala plovárna předmětem zájmu i Mezinárodní akademie pro plavectví (IAB), která si vyžádala podklady pro její publikování ve svém odborném časopisu Sport+Bäderbauten a knize Bäder.

Ke stadionu patří socha Odpočívajícího plavce od českokrumlovského sochaře Stanislava Zadražila. Od roku 1970 se nachází na prostranství před stadionem a tvarově souzní s jeho architekturou.

Plavecký stadion v Českých Budějovicích, současný stav.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Výhrůžky členovi Ústředního krizového štábu

16:51 Policie ČR: Výhrůžky členovi Ústředního krizového štábu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…