NPÚ: Hrad Litice zůstane uzavřen po celou sezonu – opravovat se bude severní i východní palác

26.7.2015 2:51 odp.

Hrad Litice byl po březnové havárii zdiva bývalého severního paláce dočasně uzavřen a prováděly se průzkumné práce. Statické posudky ukázaly větší rozsah poškození, než se původně předpokládalo, a hrad byl proto kvůli bezpečnosti návštěvníků uzavřen. Vzhledem k přislíbené dotaci z Ministerstva kultury České republiky se bude moci se stavebními pracemi začít už v létě, takže hrad zůstane pro veřejnost uzavřen po celou letošní sezonu.

NPÚ: Hrad Litice zůstane uzavřen po celou sezonu – opravovat se bude severní i východní palác
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

„Kromě sanace zdiva severního paláce budou také probíhat archeologické práce u východního paláce a následně se začne opravovat i tento palác. Předpokládám, že severní palác bude opraven do konce roku 2015, oprava východního bude probíhat i v roce 2016, ale ta už rozhodně nezasáhne do návštěvnické sezony. Jako kastelána mne mrzí, že zde letos nepřivítám žádné návštěvníky, ale o to více se na ně budu těšit v roce příštím a hrdě jim budu ukazovat ‚staronový‘ hrad'," komentuje uzavření objektu jeho kastelán Dalibor Urban.

Jeho slova doplňuje ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec: “Uzavření objektu na celou sezonu je vždy až ta poslední varianta, kterou volíme. Nicméně v tomto případě je skutečně nutná, neboť se obáváme o bezpečnost potenciálních návštěvníků – zeď severního paláce je velmi narušena klimatickými vlivy a hrozí de facto vyvalení kamenů, což by mohlo způsobit úrazy. Díky přislíbené dotaci z ministerstva kultury ale začneme se stavebními pracemi hned v létě a severní palác bude opraven během několika měsíců. Věřím, že návštěvníci tuto situaci pochopí a na Litice se vypraví v příštím roce.“

Litice byly založeny ve 13. století, avšak největšího rozkvětu dosáhly v době, kdy jejich vlastníkem byl český král Jiří z Poděbrad. Za dalších majitelů, Pernštejnů, pozbyly na významu, začaly chátrat a měnit se ve zříceninu. S opravou památky se začalo již na konci 19. století, v současné době je hrad včetně věže zpřístupněn, nádvoří je příležitostně využíváno ke konání kulturních akcí. V hradním paláci je výstava archeologických nálezů a dobových fotografií a pohlednic. Výlet na hrad je vhodný pro pěší turisty i cyklisty, kteří mohou pro cestu do Litic využít šest kilometrů dlouhou stezku, která vede z Potštejna přírodním parkem Orlice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v elektronické aukci utržil za pozemek 83 tisíc korun

22:16 ÚZSVM v elektronické aukci utržil za pozemek 83 tisíc korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Olomouci prodal v prvním kole elektronické aukce …