NPÚ: Stavební práce na Horním zámku ve Vimperku jsou u konce

31. 10. 2020 10:49

Rok a půl trvající stavební práce na Horním zámku ve Vimperku jsou téměř hotovy. Následovat budou instalace prohlídkové trasy a expozic Muzea Vimperska.

NPÚ: Stavební práce na Horním zámku ve Vimperku jsou u konce
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Když v úterý 26. března 2019 nastupovali na zámek dělníci, byl Horní zámek zdevastovanou památkou se ztrouchnivělými okny, podlahami napadenými dřevomorkou a nefunkčními elektrickými rozvody. Nyní je velká část interiérů zcela k nepoznání, místnosti voní dřevem a vápennými omítkami, cenné výmalby a stropy prošly restaurováním a vše je připraveno pro nastěhování předmětů, které si budou od 1. května 2021 prohlížet první návštěvníci.

„Návštěvníci se budou moci potěšit pohledem na tři opravené nádvorní fasády, čeká je zbrusu nové návštěvnické zázemí, prohlídková trasa s restaurovaným záklopovým stropem ze 17. století nebo nová rozsáhlá expozice Muzea Vimperska. Stavební práce však zahrnovaly i mnoho oprav, které návštěvník sice nevidí, přesto jsou pro zámek a jeho provoz zásadní – přeložení vodovodních a kanalizačních sítí, nové rozvody elektřiny nebo sanaci dřevomorky,“ vysvětluje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Na projekt IROP: Horní zámek Vimperk (Winterberg) získal Národní památkový ústav přes 110 milionů korun, z nichž 85 % pokryla EU. Obnova Horního zámku je jednou ze součástí projektu Probouzení zimního zámku, jehož cílem je postupně obnovit všechny části zanedbaného areálu. „Poetický název Probouzení zimního zámku jsme zvolili zcela záměrně. Odkazuje nejen na dlouhé šumavské zimy, ale také na desetiletí trvajíc období, kdy byl zámek „spící“ a nedostávalo se mu potřebné pozornosti a péče. Zámek se skutečně probouzí, obyvatelé města to mohli zvláště v zimě pozorovat ze svých domovů – v některých oknech se totiž začalo po mnoha letech opět svítit,“ říká kastelán zámku Vojtěch Brož.

Ukončením stavební činnosti však práce na zámku nekončí. V místnostech již nyní probíhá instalace vybavení muzea, z restaurování se postupně navrací desítky předmětů, chystá se stěhování mobiliáře na prohlídkovou trasu. Zároveň však už v této chvíli běží projektování další části obnovy zámku, která by měla pokračovat v následujících letech, tentokráte již bez zásadních návštěvnických omezení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Safari Park Dvůr Králové nad Labem: Narodil se hrabáč. Mládě je nejmenší v historii dvorského chovu

16:33 Safari Park Dvůr Králové nad Labem: Narodil se hrabáč. Mládě je nejmenší v historii dvorského chovu

Samice hrabáče kapského porodila 14. února mládě. Potomek je sice nejmenším v historii dvorského cho…