Na Univerzitě Karlově se diskutovalo o akademické integritě

26.11.2019 21:30

Univerzita Karlova hostila další z řady akcí zabývající se otázkou tématu akademické integrity. Do tohoto tématu spadá i často medializované plagiátorství. Zástupci tuzemských a zahraničních vzdělávacích institucí řešili, jak tyto aktivity eliminovat a především to, jak jim účinně předcházet.

Na Univerzitě Karlově se diskutovalo o akademické integritě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze
reklama

Akce je součástí naplňování dlouhodobé strategie Univerzity Karlovy, jejíž jednotlivé kroky by měly přispět k celkové kultivaci v této oblasti.

„Na Univerzitě Karlově velmi citlivě vnímáme, že se někteří studenti v rámci své snahy o ulehčení si studia uchylují k plagiátorským aktivitám. Našim cílem je samozřejmě tyto aktivity eliminovat, ale především chceme vytvořit takové studijní prostředí, ve kterém by tyto aktivity vůbec nevznikaly“, uvedla prorektorka UK pro studijní záležitosti Milena Králíčková.

Univerzita Karlova používá k odhalování plagiátů software Theses. Od roku 2017 zavedla další software kontroly originality prací Turnitin. Jeho výhodou je nejen větší databáze dokumentů a webových stránek, proti níž je prováděna kontrola originality, ale především možnost využití tohoto systému již v průběhu studia při práci s literárními zdroji (výuka akademického psaní) a při tvorbě závěrečné práce, čímž je chybám možno předejít. Mezi roky 2018 a 2019 narostl počet aktivních uživatelů systému Turnitin na UK o více než 30 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Program COVID BUS skončil, dopravci poslali přes tisíc žádostí za necelou miliardu

11:54 Ministerstvo dopravy: Program COVID BUS skončil, dopravci poslali přes tisíc žádostí za necelou miliardu

Ve středu 25. 11. skončila lhůta pro podávání žádostí do programu COVID BUS, který Ministerstvo dopr…