Nadace ČEZ: Labutě z Pasíček se vrátily do přírody

19.03.2026 10:34 | Tisková zpráva

Čtrnáct bílých labutí velkých se po zimní rehabilitaci v Záchranné stanici Pasíčka vrátilo zpět do volné přírody. Pracovníci stanice společně se zástupci Nadace ČEZ, radním Pardubického kraje Petrem Kročilem a médii vypustili opeřence na rybník Oplatil ve Stéblové nedaleko Pardubic. Skupinu tvořil jeden dospělý labuťák a třináct mláďat, která se do stanice dostala z různých lokalit regionu.

Nadace ČEZ: Labutě z Pasíček se vrátily do přírody
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Labutím se během zimy stala domovem nově vybudovaná velká rehabilitační voliéra s vodní plochou, která byla dokončena v rámci modernizace celého areálu. „Každý rok zachráníme téměř 3 tisíce zvířat a stanici navštíví více než 10 tisíc lidí. Počty pacientů i návštěvníků stále rostou, a s tím i náklady na provoz. Podpora Nadace ČEZ je pro nás naprosto klíčová,“ říká Josef Cach ze Záchranné stanice Pasíčka.

Stanice připravuje ještě další etapu modernizace, ta spočívá ve výstavbě tří multifunkčních výběhů, které budou určeny především pro léčbu větších druhů savců. Výběhy budou navazovat na stávající areál záchranné stanice a jejich výstavba je plánována na přelom roku 2026 a 2027.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Pasíčka, která funguje od roku 1998 v obci Bor u Skutče, dlouhodobě patří mezi nejvýznamnější zařízení svého druhu v regionu. Díky příspěvku 1 milion korun od Nadace ČEZ prošel areál Záchranné stanice Pasíčka v posledních dvou letech zásadní modernizací. Vznikl nový multifunkční komplex voliér určený pro léčbu a rehabilitaci ptáků i savců, který umožňuje flexibilní úpravu velikosti jednotlivých prostor podle potřeb konkrétních pacientů. Současně byly vybudovány nové rehabilitační voliéry pro čápy a brodivé ptáky a přibyly také dvě specializované voliéry pro drobné ptačí druhy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…