Nadace ČEZ: Nové stromy zpevní břeh říčky v Rohoznici

29.09.2020 7:34

Východočeská Rohoznice nedaleko Hořic v Podkrkonoší má od soboty nové stromořadí. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 150 tisíc korun.

Nadace ČEZ: Nové stromy zpevní břeh říčky v Rohoznici
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ
reklama

I přes nepříznivé počasí a déšť se v sobotu sešli u říčky Bystřice dobrovolníci v pláštěnkách s lopatami, hráběmi a dalším nářadím, aby pomohli osázet břeh novými stromy. Převážně se jednalo o původní druhy listnatých dřevin, kombinace stromů a nižšího patra keřů - např. buk, dub, habr, olše, jasan, vrba, růže šípková, dřín, ptačí zob, trnka. Realizace projektu tak přispěje ke zlepšení životního prostředí obce a mikroregionu. Současně výsadba přispěje k přirozenému zpevnění břehu vodního toku a zároveň bude tvořit přirozenou zelenou ochrannou bariéru obecnímu hřišti proti častému západnímu větru a jako filtr polétavému prachu. „Jsme rádi, že jsme se mohli do tohoto projektu pustit a děkujeme Nadaci ČEZ za příspěvek. Nové stromky vytvoří nový přirozený zelený pás podél řeky Bystřice,“ pochvaluje si starosta obce Miloš Nosek.

Rohoznice zažádala o finanční příspěvek na výsadbu v rámci grantového řízení Nadaci ČEZ, ta poskytla částku 150 000 korun. Stromy sázeli dobrovolníci, ale na projektu a s výběrem stromů pomáhali odborníci.

Obnovený obecní jabloňový sad, nová lipová alej ke kostelu, přirozené zastínění dětského hřiště košatými javory, či odhlučnění silnice pomocí stromového větrolamu – to jsou jen namátkou vybrané příklady z 95 žádostí, které pro letošní rok schválila Nadace ČEZ v grantovém řízení Stromy. Celkem tak na výsadbu zeleně uvolnila 8 007 862 korun, což je nejvyšší částka za posledních sedm let. Grant Stromy Nadace ČEZ pomáhá zkrášlovat českou krajinu již devět let. Za tu dobu podpořil 549 projektů v hodnotě bez mála 60 milionů korun.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: O víkendu dorazí vojenští zdravotníci z USA, pomohou i další spojenci

7:34 Ministerstvo obrany: O víkendu dorazí vojenští zdravotníci z USA, pomohou i další spojenci

Ve čtvrtek 29. října Senát Parlamentu České republiky schválil mandát pro pobyt až 300 vojenských lé…