Nadace ČEZ: Terezka Vargová to dokáže, vzkazují uživatelé aplikace Pomáhej pohybem

26.10.2015 9:04 | Zprávy

Terezka Vargová je mladá slečna, která se statečně pere se zákeřnou nemocí. V tom ji pomáhá neurorehabilitace, která je však velmi nákladnou záležitostí. Obyvatelé Pardubic a příznivci neziskové organizace Cesta za snem tuto sobotu vyrazili na společnou cyklistickou vyjížďku s názvem Heř-Man-Day. Jediným cílem bylo vysportovat potřebný počet bodů v mobilní aplikaci Pomáhej pohybem. To se na trase z dostihového závodiště na Kunětickou horu a zpět podařilo a zástupce Nadace ČEZ mohl Terezce předat šek na 80 tisíc korun.

Nadace ČEZ: Terezka Vargová to dokáže, vzkazují uživatelé aplikace Pomáhej pohybem
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Šestnáctiletá Terezka z Pardubic před několika lety bojovala o život s vážnou a zákeřnou nemocí. „Terezce diagnostikovali nádor na mozku. Jeden čas na tom dokonce byla tak, že jen ležela ve velkých bolestech, nemluvila a ochrnula na polovinu těla. Nyní již má onkologickou léčbu za sebou, zase však bojuje o to, aby překonala následky nemoci a vedlejší účinky léčby,“ uvedl Jan Varga, otec Terezky. Statečná mladá dáma proto podstupuje další náročné uzdravování s cílem odpoutat se od invalidního vozíku a být co nejvíce samostatná. V tom jí pomáhá pravidelná neurorehabilitace v Adeli Medicial Center na Slovensku, kde mají s podobnými případy dlouholeté zkušenosti. Speciální léčba je však velmi náročná i finančně, proto se Terezka zapojila do aplikace EPP Pomáhej pohybem s projektem a zároveň jasným cílem svého snažení „Já to dokážu!“.

V jejím snažení ji podpořili sportovci v čele s handbikerem Heřmanem Volfem na sobotní cyklistické vyjížďce Heř-Man-Day z Pardubic na Kunětickou Horu, po níž se zapojili i do doprovodných aktivit v rámci Dne pro neziskový sektor. Po celou dobu při svých aktivitách zapínali mobilní aplikaci EPP Pomáhej pohybem, a Nadace ČEZ tak Terezce mohla předat šek na 80 tisíc korun, který jí pomůže uhradit další fázi léčby na Slovensku. Celý třítýdenní pobyt vyjde rodinu celkem na 184 000 Kč. „V roce 2014 byla Terezka patronkou týmu České abilympijské asociace na Handy Cyklo Maratonu. Tam svým výkonem podpořila své kolegy a my jsme moc rádi, že uživatelé naší aplikace teď zase pomohli jí. Jednoduchým propojením vlastní aktivity s pomocí druhým jí v duchu jejího hesla vyslali jasný signál, že s bojovným a pozitivním přístupem může dokázat, cokoliv si zamane,“ sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.