Nafukovací hračky na trhu bez značení a varování v češtině

13.10.2014 20:14 | Zprávy

V období, kdy je na trhu největší poptávka po nafukovacích hračkách do vody a jejich sortiment je nejširší, probíhala také kontrolní akce ČOI zaměřená na tyto výrobky. I přes průběžně opakované kontroly zjistili inspektoři i při této akci, že jsou stále v nabídce prodejců hračky anonymní a bez označení shody CE.

Nafukovací hračky na trhu bez značení a varování v češtině
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Dále zjistili, že nabízené hračky do vody nejsou vybaveny varováním či upozorněním na to, proč je konkrétní hračka pro určitou skupinu dětí nevhodná, případně jsou tyto informace uvedeny pouze v cizím jazyce. Jeden či více těchto nedostatků zjistili inspektoři při 83 ze 174 kontrol. Zákazy prodeje byly vydány na 423 kusů výrobků v celkové hodnotě 28 013 Kč. Právní moci nabylo do konce září 59 pokut v celkové hodnotě 134 500 Kč, další řízení nebyla dosud ukončena.

Dohled nad trhem s hračkami do vody z měkčených plastů byl zaměřen na dodržování požadavků zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky (tyto požadavky jsou konkretizovány v nařízení vlády č. 86/2011 Sb. a harmonizovaných normách ČSN EN 71-1:2012, Bezpečnost hraček-mechanické a fyzikální vlastnosti, ČSN EN 15649-3+A1 Plovoucí předměty pro volný čas používané na vodě i ve vodě).

Inspektoři při tomto dozoru ověřovali, zda hračky nabízené k prodeji jsou vybaveny potřebnými náležitostmi dle požadavků příslušného nařízení vlády a zda nejsou na trhu hračky, které by mohly ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost dětí vzhledem k nevhodným mechanickým a fyzikálním vlastnostem, jejich špatné konstrukci či nedostatečným nebo nesprávným varováním, případně vzhledem k absenci dalších informací nezbytných pro splnění základních požadavků na bezpečnost těchto výrobků.

V rámci kontrolní akce, která probíhala 31. března do 31. července 2014, zkontrolovali inspektoři ČOI 173 distributorů a 1 dovozce plastových nafukovacích hraček do vody. Kontroly byly cíleně zaměřené na hračky jak ve specializovaných prodejnách, tak i v provozovnách, kdy byly jen jedním z různých druhů kontrolovaných spotřebitelských výrobků. Z celkového počtu 174 kontrol byly nedostatky zjištěny
v 83 z nich (47,7 %). 

Celkem bylo zkontrolováno 71 typů hraček do vody – kruhy různých tvarů (hvězda, motýl, pes, delfín, husa, žirafa, jelen, ryba, stonožka apod.), nafukovací čluny a nafukovací autíčka. Podmínky pro uvedení na trh nesplnilo 36 z nich (51 %).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tomio Okamura byl položen dotaz

EU

Kritizujete EU neustále, oprávněně, ale proč jste slevili z vašeho požadavku na referendum o vystoupení? Nebo bude? A můžete jinak, když budete ve vládě zabránit tomu, aby nám EU zdražovala život?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Temelín chystá velkou proměnu infocentra

10:34 ČEZ: Temelín chystá velkou proměnu infocentra

Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín čeká v první polovině příštího roku rozsáhlá modernizace. Po …