Národní divadlo: Evropský projekt Renesance

12.05.2021 19:44

Činohra se pod hlavičkou evropské sítě divadel financovaných z veřejných zdrojů European Theatre Convention (ETC) podílí na projektu „znovuzrození“ divadla RENESANCE. Kvůli ní se spojilo 250 umělců a 22 divadel z 18 zemí (například z Albánie, Belgie, Itálie, Chorvatska, Francie, Maďarska, Polska, Srbska nebo Lucemburska) a každé natočilo pětiminutový film o své zkušenosti s divadelním životem za pandemie koronaviru.

Národní divadlo: Evropský projekt Renesance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Národního divadla
reklama

Filmy zároveň zachycují, jak si autoři představují „znovuzrození“ divadla po pandemii. K vidění je například zoufalá obhajoba divadla pronesená dvorním šaškem v plynové masce (Göteborgs Stadsteater / Backa Teater, Švédsko), fantastické dobrodružství v malebných maltských uličkách (Teatru Malta, Malta), živí červi (Schauspielhaus Graz, Rakousko), stínové dračí divadlo (Divadlo Jána Palárika, Slovensko), zrychlený skeč o víře v budoucnost divadla na základě komentářů na Instagramu (Staatsschauspiel Dresden, Německo) či horečnatý pandemický sen o pátrání po tlukoucím srdci divadla (Národní divadlo, Česká republika).

Anotace k působivé férii režiséra Daniela Špinara na text Karla Huga Hilara v kulisách inscenace Netrpělivost srdce praví: „Jako divadelníci jsme se ocitli bez záchytného bodu. Divadlo tak, jak jsme ho znali, neexistuje. Jeviště a scéna už je jen sen – někdy strhující, často depresivní. Je třeba se měnit. Vyjít ven. Najít nový zdroj a smysl tvorby…“.

Projekt Renesance začal připomínkou Dne Evropy 9. května 2021, kdy byla na jeden den k dispozici všechna videa na stránkách ETC. Následně do 4. června 2021 bude každý den kromě víkendů znovu zveřejněno jedno video ke zhlédnutí zdarma společně s doprovodnými informacemi a rozhovory. Vše bude k vidění na sociálních sítích ETC a na stránkách zúčastněných divadel. Film Činohry ND Renesanci zahájil a ke zhlédnutí je ode dneška.

Trailer i film ZDE.

Více o ETC a projektu ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky jmenoval rektora

22:54 Hrad: Prezident republiky jmenoval rektora

Prezident Zeman jmenoval rektorem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava prof. RNDr. Vác…