Národní divadlo: První česká operní scéna nabídne v lednu hned dva přímé přenosy v ČT

25.01.2021 12:45

Soubory Opery Národního divadla a Státní opery mají v těchto týdnech napilno. Chystají se totiž hned dva přímé přenosy ve spolupráci s Českou televizí. Jako první proběhne na ČT art přenos koncertu ze Stavovského divadla s názvem Mozartovy narozeniny, a to ve středu 27. 1. 2021. V sobotu 30. 1. 2021 se můžete těšit na premiéru nového zpracování Verdiho Rigoletta.

Národní divadlo: První česká operní scéna nabídne v lednu hned dva přímé přenosy v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Národního divadla
reklama

Výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, které si každoročně připomínáme 27. ledna, oslavíme letos koncertem ze Stavovského divadla. Jde o jedinou dosud stojící budovu, kde geniální skladatel tvořil a vystupoval. Tradiční slavnostní koncert se kvůli trvajícím vládním nařízením koná bez účasti diváků, ovšem milovníci Mozartovy hudby nepřijdou zkrátka - a to díky obrazovkám České televize, která ho bude přenášet živě.

Na programu koncertu budou ukázky ze skladatelových méně známých oper Idomeneo a La clemenza di Tito. S Orchestrem Národního divadla program nastuduje německý dirigent Karsten Januschke, těšit se můžete na české i zahraniční sólisty: Michaelu Zajmi, Arnheidur Eiríksdóttir, Kateřinu Kněžíkovou, Alžbětu Poláčkovou, Miloše Horáka a Benjamina Brunse. Přímý přenos v režii Adama Rezka sledujte na ČT art 27. 1. 2021 od 20.15, koncert bude poté dalších 30 dnů přístupný na iVysílání České televize.

Nové zpracování známého díla italského skladatele Giuseppe Verdiho Rigoletto bude první operní premiérou sezony 2020/21 a zároveň i prvním premiérovým titulem ve zrekonstruované budově Státní opery (po tříleté rekonstrukci byla znovuotevřena v lednu 2020). Režie díla se tentokrát ujala česká rodačka Barbora Horáková Joly, která je držitelkou prestižního britského ocenění International Opera Award 2018 v kategorii Objev roku a která v současné době pracuje pro nejprestižnější operní domy v Evropě. A co podle ní bude na opeře v přímém přenosu jedinečného? „Diváci se kromě ohromného dramatu s přenádhernou hudbou, zasazeného do dnešní doby, určitě mohou těšit na fantastické umělce, kteří se k nim díky oku kamery dostanou možná o trochu blíže, než je tomu ze vzdálenosti mezi jevištěm a hledištěm.“

Hudební nastudování Rigoletta zaštítil mladý a nadějný italský dirigent Vincenzo Milletarì, žák Maestra Riccarda Mutiho a laureát řady mezinárodních dirigentských soutěží. Ve Státní opeře v titulní roli debutuje španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente, který loni získal první místo Österreichischer Musiktheater Preis 2020 (za roli Paola Albianiho v opeře Simon Boccanegra), křehkou Gildu ztvární koloraturní sopranistka Olga Jelínková. V roli Vévody mantovského uvidíte jednoho z nejslibnějších lyrických tenorů mladé generace, čínského tenoristu Long Longa a jako Maddalenu mezzosopranistku Janu Sýkorovou. Sparafucileho představí basista Zdeněk Plech. V inscenaci je doprovodí členové Sboru a Orchestru Státní opery. Přímý přenos pod režijním vedením Tomáše Šimerdy začne 30. 1. 2021 na ČT art tentokrát ve 20 hodin, celý únor bude možné ho zhlédnout na iVysílání ČT.

Současná opatření samozřejmě zasáhla i do dalších plánů obou operních souborů naší první divadelní scény. Po posunuté premiéře Carmen z října 2020, se bude přesunovat také premiéra Káti Kabanové i Švandy dudáka, kterého v této sezoně pravděpodobně nahradí Lazebník sevillský. V nejbližší době vydá opera upřesňující tiskovou zprávu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Puštíci vyvedli mláďata

22:45 Zoo Ostrava: Puštíci vyvedli mláďata

Hnízdní sezóna je v plném proudu i u sov. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava aktuálně v…