Národní informační systém IZS byl prezentován jako úspěšný projekt IOP

08.11.2016 18:37

Nový informační a komunikační systém s názvem Národní informační systém integrovaného záchranného systému (NIS IZS) byl do ostrého provozu uveden v prosinci loňského roku a za dobu svého působení přenesl více než 100 miliónů datových vět. Nyní byl Monitorovacímu výboru Integrovaného operačního programu prezentován jako tzv. „úspěšný“, což znamená že, byl úspěšně realizován s podporou z Integrovaného operačního programu.

Národní informační systém IZS byl prezentován jako úspěšný projekt IOP
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

V rámci tohoto projektu, který byl spolufinancován ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu, byly pořízeny nové technologie pro všestranný tok operačních dat, pro jednotné mapové a datové podklady a pro vizualizaci společné operační situace. Tento systém využívají všechna operační střediska základních složek IZS (zatím mimo ZZS hl. m. Prahy), jejichž technologie byly také s využitím strukturálních fondů Evropské unie modernizovány. Modernizace operačních středisek základních složek IZS byla realizována prostřednictvím 45 projektů.

Z pohledu základních složek integrovaného záchranného systému spočívá hlavní přínos projektu především v možnosti efektivní výměny a sdílení dat a informací, možnosti lepší koordinace. Z pohledu zákazníka - občana je hlavním přínosem projektu snížení následků mimořádných událostí v případě společných akcí více složek integrovaného záchranného systému díky rychlejším a provázanějším zásahům. To umožňuje plně dostupné tísňové volání, přesnější určení místa mimořádné události, okamžité zahájení činnosti potřebných složek a rychlejší přeprava na místo.

„Zjednodušeně řečeno, tento systém přinesl dokonalejší příjem tísňových volání, efektivní vysílání sil a prostředků a hlavně koordinaci a rychlou komunikaci mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému,“ popisuje plk. Ing. Luděk Prudil, věcný gestor projektu.

Prezentace Národního systému integrovaného záchranného systému jako úspěšného projektu realizovaného se spolufinancováním ze strukturálních fondů Evropské unie zazněla na Monitorovacím výboru Integrovaného operačního programu pro období 2007 – 2013 dne 3. listopadu 2016.

Projekt Národní informační systém integrovaného záchranného systému byl připraven a realizován v letech 2010 až 2015 v gesci Ministerstva vnitra-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. Evropská unie financovala 85 % způsobilých nákladů projektu, ze státního rozpočtu bylo hrazeno 15 % způsobilých nákladů projektu.

Projekt Národní informační systém integrovaného záchranného systému je součástí významného souboru projektů, který směřoval do oblasti informačních systémů operačního řízení a technologií pro příjem tísňového volání základních složek integrovaného záchranného systému. Jednalo se o program „Jednotná úroveň informačních systémů operačního řízení a modernizace technologií pro příjem tísňového volání základních složek integrovaného záchranného systému“, ve zkratce IS IZS.

Cílem programu IS IZS bylo zvýšení kvality poskytovaných služeb občanům v úseku tísňového volání, operačního řízení a interoperability jednotlivých základních složek integrovaného záchranného systému.

Projekt Národní informační systém integrovaného záchranného systému přitom představuje tzv. „střechové řešení“ (společně využívané technologie), na které navazují krajské a centrální standardizované projekty základních složek integrovaného záchranného systému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká centra: Česko on-line do světa

21:20 Česká centra: Česko on-line do světa

Česká centra v zahraničí jsou pro veřejnost v současné době uzavřena, plánované akce se ve spoluprác…