Národní památkový ústav: Čeští odborníci na obnovu památek předvedli svoji práci v Rakousku

01.06.2019 20:28

Nahlížet pod ruce rakouským památkářům mohli návštěvníci dne otevřených dveří kartouzy Mauerbach nedaleko Vídně. Tradiční tesařskou práci zde předvedli také čeští mistři – účastníci památkových kurzů NPÚ.

Národní památkový ústav:  Čeští odborníci na obnovu památek předvedli svoji práci v Rakousku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V ukázkových dílnách v interiéru i exteriéru kláštera v Mauerbachu se po celý víkend pálilo vápno a keramika, vyráběly cihly, kulo železo nebo opravovala historická okna a vitráže. Cílem bylo veřejnosti přiblížit práci památkových specialistů a ukázat technologie užívané při opravě památek. Lektoři a frekventanti Kurzů památkové obnovy Národního památkového ústavu vyráběli na této akci dřevěný model barokního záklopového stropu a lektoři Luděk Dvořák a René Caran navíc vysvětlovali návštěvníkům dne otevřených dveří postup při ručním opracování nebo tradiční povrchové úpravě dřeva.

Jak je důležité vracet se při obnově památek k ověřeným postupům vysvětloval Hannes Weisenbach, památkový technolog specializující se na architekturu s dvacetiletou praxí v oboru: „Zkuste si vzít nové boty na svoji první túru do hor! Měli bychom si přestat myslet, že nové je lepší. Dnešní komická záruční doba zboží i prací je v rozporu s faktem existence staletých a fungujících věcí. Musíme se vracet k udržitelným technologiím, opravovat pomalými malými kroky, ale pořád.“

Jak se spojili čeští a rakouští památkoví specialisté vysvětlila vedoucí vedoucí kurzů Kateřina Samojská z NPÚ: „Spolupráce a předávání zkušeností je v řemeslu zásadní a při péči o památky nezbytné. Chtěli jsme vidět, jak k obnově památek přistupují kolegové v Rakousku. Zjistili jsme, že máme mnoho společného. Především máme stejný cíl, a to citlivou obnovu památek pomocí tradičních řemesel a stavebních postupů. Společná metodologická východiska vídeňské školy dějin umění jsou více než zřejmá.“

Den otevřených dveří se uskutečnil o víkendu 25. a 26. května a zpřístupněna při něm byla nová část archeologické expozice i další interiéry kláštera, v neděli se v obnoveném klášterním kostele konala slavnostní mše. Po oba dny v příjemném prostředí klášterní rajské zahrady hrál folklórní soubor a nechyběla ochutnávka místního vína.

Kurzy řemeslné obnovy (ZDE) pořádá NPÚ pro zájemce o tradiční řemeslo z řad majitelů památek, řemeslníků, úředníků s agendou v oblasti památkové péče i všechny další.

Kartouza Mauerbach (ZDE) je od 80. let postupně obnovována Rakouským Federálním památkovým úřadem (BDA), který v ní má své dílny a depozitáře. Klášter funguje jako vzdělávací centrum tradičních technologií a řemesel a nabízí výcvik v řadě oborů. Specialisté BDA zde předávají informace o materiálech a historických postupech důležitých pro péči o památky a zároveň testují nové renovační technologie. V současnosti se v kartouze koná školení European Heritage Academy (ZDE). Klášter v Mauerbachu byl založen v roce 1314 a přestavěn v 17. a 18. století. Jde o největší kartuziánský klášter v Evropě. Většina kláštera je běžně přístupná návštěvníkům. Právě z Mauerbachu pravděpodobně přišli do Prahy mniši, aby u nás v roce 1342 založili první kartuziánský klášter na Smíchově.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj si půjčuje chytře a levně. Při splácení šetří desítky milionů

20:32 Moravskoslezský kraj si půjčuje chytře a levně. Při splácení šetří desítky milionů

Moravskoslezskému kraji se daří snižovat svoje dlouhodobé závazky vůči bankám. Zároveň dbá na to, ab…