Národní památkový ústav: Model relikviáře sv. Maura v mezinárodní soutěži vězeňského umění v Polsku

19.05.2019 22:38

Haptický model relikviáře sv. Maura v měřítku 1:1 se účastní v rámci připomenutí desetiletého úspěšného fungování modelářské dílny ve věznici Horní Slavkov klání v mezinárodní soutěži vězeňského umění v polském Sztumu.

Národní památkový ústav:  Model relikviáře sv. Maura v mezinárodní soutěži vězeňského umění v Polsku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Haptický model ostatkové schránky, která je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou v Čechách, byl pracovníky správy Státního hradu a zámku Bečov a Věznice Horní Slavkov převezen do polského Sztumu. Zde bude usilovat o vítězství v XVI. ročníku unikátní mezinárodní soutěže vězeňského umění. Dotykový model relikviáře sv. Maura byl vytvořen v roce 2011 jako výsledek spolupráce Státního hradu a zámku Bečov, Věznice Horní Slavkov a obecně prospěšné společnosti Přírodní škola. Jeho výroba probíhala ve Věznici Horní Slavkov pod vedením Radka Jirsy ve dvou dílnách. Na práci truhláře navazovala výroba sošek a reliéfů v modelářské dílně, ve které odsouzení staví rovněž modely hradů, zámků a jiných historických a technických objektů.

I přes velkou náročnost trvala výroba necelé tři měsíce a podíleli se na ní čtyři odsouzení, kteří byli prací tak zaujati, že mnohokrát zapomínali i na to, v jakém prostředí žijí. Ačkoliv model v měřítku 1:1 původně vznikl jako pomůcka pro zrakově postižené, brzy se stal vynikajícím pomocníkem rovněž při edukačních aktivitách pro děti i při širší osvětové činnosti. Výsledky soutěže vězeňského umění, kam byl model přihlášen, budou oficiálně známy 7. června. Hodně štěstí!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Jak vybrat dětskou vysokou židličku

13:30 dTest: Jak vybrat dětskou vysokou židličku

Každý rodič touží pořídit svému dítěti tu nejlepší výbavu. U dětských vysokých židliček je potřeba b…