Národní park Podyjí: Nově opravené terasy u Papírny poslouží užovkám i hmyzu

12. 3. 2018 10:42

Správa Národního parku Podyjí v únoru obnovila dvě původní kamenné zídky mezi náhonem a cestou u Papírny v lokalitě Devět mlýnů.

Národní park Podyjí: Nově opravené terasy u Papírny poslouží užovkám i hmyzu
Foto: nppodyji.cz
Popisek: Národní park Podyjí - logo

Vznikly tak znovu dvě terasy, které dříve sloužily majitelům dnes již zaniklého mlýna pro zemědělské účely. Po druhé světové válce je ale zaplnil odpad z blízké roty pohraniční stráže.  Částečně zrekonstruované ruiny Papírny jsou poslední stojící stavbou připomínající historii místa. Nové terasy se nyní stanou útočištěm místního hmyzu, hadů nebo ptáků.

Mlynáři terasy využívali jako prostor pro své zeleninové a ovocné zahrady. „V padesátých letech minulého století však tato plocha a dokonce i náhon začala sloužit ke skládkování odpadu z blízké roty pohraniční stráže. Odpadu bylo tolik, že zcela překryl kamenné terasy a vyplnil celý náhon,“ popisuje Petr Lazárek ze Správy Národního parku Podyjí.

Skládku odkryla až velká povodeň v roce 2002. „Náhon jsme vyčistili v následujícím roce. Původní nasucho skládané zdivo bez pojiva však bylo vyplněno hlínou. Zdi musely být proto rozebrány a znovu přeskládány. Nyní tak budou moci sloužit jako úkryt nejen pro hmyz, ale i plazy, obojživelníky, případně ke hnízdění některých druhů ptáků,“ vypočítává Lazárek.

Ruiny Papírny i její okolí prošly v posledních letech velkou rekonstrukcí. Budova byla zajištěna proti dalšímu rozpadu a zpřístupněna návštěvníkům. Lidé v ní naleznou kromě přístřešku pro turisty i informační panely o historii mlynářství nebo zbytky staré turbíny. Díky opravám zůstal zachován i místní sklep, který je významným zimovištěm několika druhů netopýrů.


Na sucho položené zídky teras poslouží jako útočiště plazům, obojživelníkům i některým druhům ptáků. FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS dosud nařídila či nařídí mimořádná veterinární opatření 12 příjemcům zásilek drůbežího masa

19:59 SVS dosud nařídila či nařídí mimořádná veterinární opatření 12 příjemcům zásilek drůbežího masa

Státní veterinární správa (SVS) dosud na základě zjištění přítomnosti salmonel v drůbežím mase naříd…