Národní zemědělské muzeum: Přijďte se seznámit s unikátní historickou technikou na akci Pradědečkův traktor

18.05.2018 7:36

O víkendu 2. a 3. června pořádá Národní zemědělské muzeum Čáslav už 15. ročník předváděcí akce Pradědečkův traktor. Po oba dny vždy od 8 do 17 hodin budou prezentovány v chodu vybrané historické traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory ze sbírek muzea i soukromých sběratelů.

Národní zemědělské muzeum: Přijďte se seznámit s unikátní historickou technikou na akci Pradědečkův traktor
Foto: nzm.cz
Popisek: Národní zemědělské muzeum - logo

První červnový víkend bude v čáslavském muzeu zemědělské techniky patřit historickým strojům. Návštěvníky letos čeká kromě ukázek historických strojů v akci a bohatého doprovodného programu pro děti i dospělé také silácká a motorkářská show. Vybrané historické stroje už popatnácté opustí kryté haly čáslavského areálu, aby se návštěvníkům akce Pradědečkův traktor ukázaly v celé své kráse – a hlavně v chodu. Po oba dny probíhá komentované předvádění historických traktorů a dalších zemědělských strojů včetně modelové parní lanové orby. Mezi největší lákadla budou patřit parní válec Škoda, nově získaný svahový traktor Zetor 3017 a představení unikátního Zetoru 26. I letos přislíbili svou účast mnozí soukromí sběratelé historické techniky. „Díky úsilí pracovníků muzea se podařilo udržet nepsanou tradici, že každý rok představíme zajímavou novinku. Tou jsou letos premiéry traktorů Zetor 26 a Zetor 3017.  Jsme přesvědčeni, že i po tomto ročníku budou návštěvníci odcházet spokojeni,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Čáslav Vladimír Michálek.

V tradičním doprovodném programu vystoupí například místní silák Jirka Žaloudek, který vytvořil při jednom z minulých ročníků silácký rekord zapsaný v České knize rekordů. Své umění na motocyklu pak předvede i profesionální kaskadér Mirek „Sporťák“ Frey a jeho host, jeden z nejlepších jezdců planety Mike Jensen z Dánska.

Překvapením pro veřejnost bude zejména premiéra traktoru Zetor 3017. Koncem loňského roku se tento unikátní stroj podařilo pracovníkům muzea zakoupit do svých sbírek. Zetor 3017 je horskou modifikací traktoru Zetor 3011, který je jedním ze základních typů unifikované řady I. Další významnou premiérou bude Zetor 26. Jde o vývojový mezityp, na jehož představení odborná veřejnost čekala dlouhých 20 let. Tento unikátní stroj se podařilo pracovníkům muzea zkompletovat a nyní finišují dokončovací práce, aby mohl být předveden také v pohybu. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi bude prezentovat také další nově získané přírůstky do svých sbírek (např. kombajn E-516, traktor Zetor Crystal 8011 a další). V současné době se ještě usilovně pracuje na zprovoznění některého z těchto nově získaných strojů.

Pro malé i velké bude připraveno skupinové bubnování, mobilní dílna a další atrakce.

Zajištění občerstvení je samozřejmostí. V celém areálu je bezbariérový přístup, parkování je možné před branou areálu.

Akce je součástí oslav stoletého výročí založení Národního zemědělského muzea a Československé republiky. Koná se pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka.

Hlavním mediálním partnerem akce je Česká televize.

Vstupné na akci je 100 Kč, snížené 50 Kč, rodinné (2+2) 250 Kč.

Podrobný program akce:

Sobota:

8:00 až 17:00  zpřístupnění všech expozic a vybraných depozitářů
9:30 a 12:00  Jirka Žaloudek – silácké disciplíny
10:00 a 12:00  kaskadérská show na čtyřkolkách
10:00 – 13:00  skupinové bubnování Drum Circle
10:30 a 13:00  předvádění historických traktorů v chodu
15:00  pro zájemce s řidičským průkazem skupiny T – soutěže o ceny

Po oba dny průběžně probíhá prezentace nových akvizic, předvádění stabilních motorů a ostatní techniky, předvádění modelové parní lanové orby, prezentace parních strojů, program pro děti – spolujízda na traktoru a mobilní dílna.

Neděle:

8:00 až 17:00  zpřístupnění všech expozic a vybraných depozitářů
9:30 a 12:00  Jirka Žaloudek – silácké disciplíny
10:00 a 13:00  kaskadérská show na motocyklech – Mirek „Sporťák“ Frey a host z Dánska Mike Jensen, jeden z nejlepších jezdců planety
10:00 – 13:00  skupinové bubnování Drum Circle
10:30 a 13:30  předvádění historických traktorů v chodu
15:30  ukázka vybraných strojů

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

Více na www.nzm.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

22:11 Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

V pátek 26. listopadu proběhlo ve Strakově akademii pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a ino…