Nejvyšší kontrolní úřad: Prezident Zeman podporuje rozšíření naší působnosti

14. 4. 2016 12:22

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala předal prezidentu republiky Miloši Zemanovi výroční zprávu NKÚ za rok 2015, která shrnuje výsledky kontrolní činnosti úřadu i další jeho aktivity za loňský rok. Tématem jednání, které se uskutečnilo v úterý 12. dubna 2016 na Pražském hradě, bylo i plánované rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu samospráv a firem s majetkovou účastí státu. Prezident přislíbil, že se o rozšíření působnosti NKÚ svým vlivem zasadí.

Nejvyšší kontrolní úřad: Prezident Zeman podporuje rozšíření naší působnosti
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ
reklama

Na zhruba hodinové schůzce probrali oba ústavní činitelé nejproblematičtější oblasti v hospodaření s veřejnými prostředky. „Informoval jsem pana prezidenta, jaké jsou aktuální trendy ve špatném hospodaření se státními prostředky. Dotkli jsme se například pořizování a provozování informačních a komunikačních technologií, ale řeč přišla i na efektivitu výběru daní či na to, jak se podařilo rozjet nové programové období pro čerpání prostředků z evropských fondů,“ upřesnil Kala.

Druhým tématem jednání bylo plánované rozšíření působnosti NKÚ, které prezident republiky pokládá za významný posun k lepší kontrole nakládání s veřejnými prostředky. „Pan prezident nechce, aby se opakoval poslední z mnoha předchozích pokusů o rozšíření působnosti našeho úřadu, kdy většina v horní komoře parlamentu hlasovala proti návrhu,“ doplnil Kala. Novela zákona o NKÚ, která rozšíření působnosti upravuje, čeká na projednání ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně PČR, poté ji čeká projednání v Senátu PČR. Tam také dosud čeká na projednání novela Ústavy ČR, která rozšíření působnosti podmiňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Informace pro neslyšící – jsme v tom společně

22:20 Policie ČR: Informace pro neslyšící – jsme v tom společně

Situace, ve které se kvůli celosvětovému šíření koronavirové infekce nacházíme, klade na celou spole…