Nejvyšší kontrolní úřad: Prezident Zeman podporuje rozšíření naší působnosti

14.04.2016 12:22

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala předal prezidentu republiky Miloši Zemanovi výroční zprávu NKÚ za rok 2015, která shrnuje výsledky kontrolní činnosti úřadu i další jeho aktivity za loňský rok. Tématem jednání, které se uskutečnilo v úterý 12. dubna 2016 na Pražském hradě, bylo i plánované rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu samospráv a firem s majetkovou účastí státu. Prezident přislíbil, že se o rozšíření působnosti NKÚ svým vlivem zasadí.

Nejvyšší kontrolní úřad: Prezident Zeman podporuje rozšíření naší působnosti
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Na zhruba hodinové schůzce probrali oba ústavní činitelé nejproblematičtější oblasti v hospodaření s veřejnými prostředky. „Informoval jsem pana prezidenta, jaké jsou aktuální trendy ve špatném hospodaření se státními prostředky. Dotkli jsme se například pořizování a provozování informačních a komunikačních technologií, ale řeč přišla i na efektivitu výběru daní či na to, jak se podařilo rozjet nové programové období pro čerpání prostředků z evropských fondů,“ upřesnil Kala.

Druhým tématem jednání bylo plánované rozšíření působnosti NKÚ, které prezident republiky pokládá za významný posun k lepší kontrole nakládání s veřejnými prostředky. „Pan prezident nechce, aby se opakoval poslední z mnoha předchozích pokusů o rozšíření působnosti našeho úřadu, kdy většina v horní komoře parlamentu hlasovala proti návrhu,“ doplnil Kala. Novela zákona o NKÚ, která rozšíření působnosti upravuje, čeká na projednání ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně PČR, poté ji čeká projednání v Senátu PČR. Tam také dosud čeká na projednání novela Ústavy ČR, která rozšíření působnosti podmiňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VZP: Jaké plomby teď hradí pojišťovna

10:19 VZP: Jaké plomby teď hradí pojišťovna

Otázka týdne