Nejvyšší kontrolní úřad: Účetní závěrka Ministerstva kultury obsahuje nesprávnosti za více než 1,6 miliardy korun

04.04.2016 14:09

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak Ministerstvo kultury v roce 2014 sestavilo účetní závěrku, jak vedlo účetnictví a jak postupovalo při sestavení závěrečného účtu. Kontroloři se zaměřili na úplnost a správnost údajů a také na identifikaci případných systémových rizik. V účetní závěrce ministerstva kontroloři zjistili nesprávnosti přesahující 1,6 miliardy korun.

Nejvyšší kontrolní úřad: Účetní závěrka Ministerstva kultury obsahuje nesprávnosti za více než 1,6 miliardy korun
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Nejvýznamnější nesprávnost v účetní závěrce představuje nesprávné vykázání přijatých refundací spolufinancovaných transferů v hodnotě 1,1 miliardy korun. Ministerstvo také v přehledu o změnách vlastního kapitálu nesprávně vykázalo 227 milionů korun týkajících se snížení závazku v rámci finančního vyrovnání s církvemi. Kontrola také ověřila, že resort ve svém účetnictví vykazuje závazek vůči církvím ve výši téměř 57 miliard korun. Ten odpovídá zákonem stanovené výši.

Ke spolehlivosti údajů účetní závěrky jako celku se ale NKÚ nevyjádřil. Důvodem byly nejednoznačnosti v účetních předpisech týkající se zejména předfinancování transferů spolufinancovaných z EU, které tvořily významnou část účetní závěrky Ministerstva kultury. Tento problém byl vyřešen novelou předpisů pro účetnictví účinnou od začátku roku 2015.

Dále kontroloři zjistili, že ministerstvo nesprávně účtovalo o dotacích, které poskytlo svým příspěvkovým organizacím na nákup majetku. Šlo o téměř 68 milionů korun z prověřovaného vzorku 132 milionů korun. Ministerstvo také nesprávně rozlišovalo mezi krátkodobými a dlouhodobými zálohami na transfery nebo nesprávně vypočetlo odpisy dlouhodobého majetku. Vzhledem k celkovému rozsahu nesprávností Ministerstvo kultury podle NKÚ nevedlo správné a úplné účetnictví.

V závěrečném účtu za rok 2014 NKÚ neodhalil významné nedostatky.

Pokud Ministerstvo kultury nepřijme opatření k nápravě zjištěných nedostatků, promítnou se nesprávnosti do dalšího účetního období a následně ovlivní v rámci konsolidačního celku účetní výkazy za Českou republiku.

Dokumenty ke stažení:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Fotopast zaznamenala, jak vlky zastavil mobilní elektrický ohradník

20:29 AOPK: Fotopast zaznamenala, jak vlky zastavil mobilní elektrický ohradník

V minulém týdnu fotopast zaznamenala několik vlků u mobilního elektrického ohradníku v obci Janovice…