Nejvyšší správní soud: Volební senát rozhodl všechny stížnosti na volbu prezidenta republiky

25.02.2023 21:16 | Tisková zpráva

Volební senát Nejvyššího správního soudu rozhodl o všech návrzích týkajících se volby prezidenta republiky, všechny stížnosti zamítl nebo odmítl. Soud průběžně zveřejňoval usnesení ve věcech na www.nssoud.cz odkaz Úřední deska.

Nejvyšší správní soud: Volební senát rozhodl všechny stížnosti na volbu prezidenta republiky
Foto: Nejvyšší správní soud
Popisek: Nejvyšší správní soud

Soud obdržel v zákonné lhůtě  přes 400 stížností. Dalších více než 500 podání zaevidoval soud před počátkem lhůty. Tyto návrhy, převážně o kopie šířené po sociálních sítích, volební senát odmítal pro předčasnost. Téměř 100 podání, která soud obdržel po zákonné lhůtě, odmítl pro opožděnost.

Dnes soud rozhodl o posledních návrzích.

Podstatou návrhu ve věci sp. zn. Vol 67/2023 byla obava z manipulace s výsledky volby prezidenta republiky. Navrhovatel zpochybnil výsledky volby prezidenta republiky, protože na informační liště ve vysílání ČT24 v sobotu 28. ledna se po 17. hodině, tedy v závěru sčítání hlasů, snížil počet hlasů pro oba kandidáty a změnil se i procentuální odstup mezi oběma kandidáty o dvě setiny procenta ve prospěch kandidáta Petra Pavla. Navrhovatel upozornil na neobvyklé snížení počtu hlasů v situaci, kdy by se průběžný počet hlasů měl z povahy věci jen zvyšovat (nebo aspoň nesnižovat).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Digitální služby rostou, loni zaznamenaly 371 milionů spuštěných videí

16:08 Česká televize: Digitální služby rostou, loni zaznamenaly 371 milionů spuštěných videí

Česká televize provozuje šest online produktů – iVysílání a weby ČT24, ČT sport, ČT :D, ČT edu a ČT …