Nemocnice Havlíčkův Brod: Nový neuromonitor je bezpečnejší

25.09.2019 8:24

Brodští chirurgové mají k dispozici nový, modernější neuromonitor pro hlídání hlasivek při operacích štítné žlázy. Přístroj v hodnotě 654 tisíc korun nemocnice získala prostřednictvím projektu IROP.

Nemocnice Havlíčkův Brod: Nový neuromonitor je bezpečnejší
Foto: regionvysocina.cz
Popisek: Nemocnice Havlíčkův Brod
reklama

Chirurgické oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod zavedlo používání neuromonitoru při operacích štítné žlázy v roce 2010 jako první nemocnice na Vysočině. Přístroj hlídá během operace nervy, kontroluje celistvost nervu a jeho funkčnost. „Ročně podstoupí operační výkon na štítné žláze zhruba 200 pacientů. Přístroj používáme při všech operacích,“ řekl primář oddělení chirurgie MUDr. Jiří Drápela.

Multikanálový přístroj pro detekci nervů v oblasti krku pro operativu štítné žlázy, příušní žlázy a   branchiální žlázy monitoruje situaci v reálném čase. EMG monitor má dva vestavěné nervové stimulátory pro lokalizaci nervů a snížení rizika jejich poškození po dobu chirurgického zákroku. „Výhodou proti našemu původnímu přístroji je zobrazení EMG křivek na barevném LCD displeji s hodnotami amplitud. Tuto funkci starý přístroj nenabízel,“ upřesnil vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Adam Fila.

Hlavní význam neuromonitoru spočívá ve snížení rizika poškození nervu, který vede k hlasivkám. Při operacích štítné žlázy je totiž nutné počítat s několika různými riziky. Jedním z největších je poranění, poškození či přerušení zvratného nervu, který je velice citlivý. Jeho poškození může způsobit nepříjemnou komplikaci jakou je chrapot, zastřený hlas či úplná ztráta hlasu. Neuromonitor umožňuje lékařům monitorování motorických neurálních cest a nabízí slyšitelnou i viditelnou interpretaci svalové činnosti, kterou snímají v průběhu operace elektrody umístěné do příslušných svalů.
Počty pacientů s tímto druhem onemocnění se podle statistik rok od roku zvyšují. Onemocnění postihuje spíše ženy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Po znovuotevření bran nově čeká na návštěvníky pásovec

22:49 Zoo Liberec: Po znovuotevření bran nově čeká na návštěvníky pásovec

Každý rok se Zoo Liberec snaží pro návštěvníky přichystat nějakou novinku, ať už v podobě nové stavb…