Nemocnice Znojmo pořídila analyzátor k vyhodnocení vzorků na COVID-19 a další onemocnění

12.06.2020 16:14

Nemocnice Znojmo pořídila nový analyzátor GeneXpert GXIV-4-L, díky kterému nyní může vyhodnocovat testy PCR, a to nejen na přítomnost koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Nemocnice Znojmo pořídila analyzátor k vyhodnocení vzorků na COVID-19 a další onemocnění
Foto: Nemocnice Znojmo
Popisek: Nemocnice Znojmo

Nákup přístroje pořídila nemocnice z daru ve výši více jak 1,3 milionu od obce Chvalovice. Pořízením přístroje dochází k rychlejšímu vyhodnocení testů u suspektních pacientů na COVID-19 a současně k rozšíření spektra poskytovaných služeb Mikrobiologického oddělení pro Znojemsko.

Když nové vedení nemocnice koncem roku 2019, kdy posuzovalo priority a potřeby jednotlivých pracovišť na pořízení přístrojové techniky, vyhodnotilo absenci analyzátoru jako zcela zásadní, což se následně v době koronavirové pandemie plně potvrdilo. „Analyzátor s příchodem pandemie dostal absolutní prioritu na pořízení. Na počátku pandemie bylo započato s přípravou nezbytných kroků pro pořízení přístroje. S vlnou solidarity a darů od různých firem a občanů, kterých se nám během pandemie dostávalo, nás současně oslovila obec Chvalovice s finančním darem, a to v celé výši ceny analyzátoru, což pro nás bylo obrovskou pomocí a podporou, které si nesmírně vážíme“ sdělil Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Do instalace nového přístroje byla vyšetření testů metodou PCR prováděna v Nemocnici Znojmo na vypůjčeném přístroji, kdy do dnešního dne bylo provedeno více než 300 vyšetření na přítomnost viru SARS Cov-2, z toho 4 vzorky byly pozitivní.

„V tuto chvíli máme výsledky stěrů na COVID-19 přibližně do hodiny, což je velký přínos v případě, že je u nás pacient, který má podezření na COVID-19 nebo v případě překladu pacienta do zařízení sociální péče či do léčeben dlouhodobě nemocných,“ doplnil Pavlík. Vyšetřování testů bude probíhat primárně u pacientů Nemocnice Znojmo, v případě kapacitních možností také pro vyšetřování vzorků z odběrového místa naší nemocnice. Dosud Nemocnice Znojmo zasílala testy k vyhodnocení do jiných zdravotnických zařízení nebo soukromých laboratoří v Brně nebo Ostravě.

Analyzátor není využíván pouze pro testování na COVID-19. „Nyní máme možnost vyšetřit vzorky např. na virus chřipky, chlamydie, gonokoky, lidské papilomaviry, toxin Clostridium difficile a jiné, což rozšiřuje nabídku poskytování služeb našeho oddělení. Pro lékaře to představuje rychlejší diagnostiku zmíněných původců infekčních onemocnění,“ shrnul výhody nového analyzátoru RNDr. Michal Staněk, primář Mikrobiologického oddělení znojemské nemocnice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Odchod Bohemia Energy a dalších dodavatelů z trhu odhalil mezery v legislativě

21:18 Veřejný ochránce práv: Odchod Bohemia Energy a dalších dodavatelů z trhu odhalil mezery v legislativě

Diskuze veřejného ochránce práv se zástupci Energetického regulačního úřadu o okolnostech a následcí…