Neviditelná, ale nepostradatelná. Právní služba Armády ČR slaví 100 let

01.12.2018 20:03

Sté výročí od svého založení si v letošním roce připomíná také právní služba Armády ČR. Při té příležitosti se dnes uskutečnilo v Domě armády Praha odborné sympozium za účasti představitelů resortu obrany.

Neviditelná, ale nepostradatelná. Právní služba Armády ČR slaví 100 let
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

„Své počátky (právní služba) váže k datu vzniku VI. vojenského justičního odboru Ministerstva národní obrany, tedy 16. listopadu 1918, na dobu po první světové válce a dobu vzniku Československé republiky,“ připomněl v projevu zástupce náčelníka Generálního štábu - inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián. Otázky vojenské justice tehdy patřily podle Kociána k nejhlavnějším úkolům nově budovaného státu.

Současná právní služba si symbolicky za svého patrona zvolila Bohuslava Ečera, který byl československým generálem justiční služby a profesorem mezinárodního trestního práva. Byl také členem Komise Spojených národů pro vyšetřování válečných zločinů, předsedou československé delegace u Mezinárodního vojenského tribunálu pro potrestání válečných zločinců v Norimberku a soudcem Mezinárodního soudního dvora v Haagu. V letošním roce právní služba AČR iniciovala návrh na jeho nominaci na udělení státního vyznamenání in memoriam – Řádu Bílého lva ke dni 28. října 2019.

Nepostradatelná před sto lety i dnes

Podle generála Kociána bývá právní služba charakterizována jako neviditelná, ale nepostradatelná. „V dnešní době si žádný z velitelů nedokáže představit svoji činnost bez příslušníků této služby,“ potvrdil.

Vojenští právníci působí nejen v ČR, ale i v Alianci a na zahraničních misích v Afghánistánu, Iráku či v Mali.

Součástí odborného sympozia dnes bylo předání medailí a pamětních odznaků významným osobám a představení sborníku „100 let právní služby“. V průběhu setkání se bývalí a současní příslušníci této služby věnovali odborné problematice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ a Vršanská uhelná se dohodly na převodu Elektrárny Počerady už na konci tohoto roku, o tři roky dřív

17:56 ČEZ a Vršanská uhelná se dohodly na převodu Elektrárny Počerady už na konci tohoto roku, o tři roky dřív

Energetická Skupina ČEZ a Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy se dohodly, že Elektrárna Počerad…