Nové autobusy DPP plní emisní normu Euro VI

06.05.2015 17:00

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) včera uvedl do provozu první z 11 nově zakoupených kloubových autobusů SOR NB 18, které splňují současnou nejpřísnější emisní normu Euro VI.

Nové autobusy DPP plní emisní normu Euro VI
Foto: Hans Štembera
Popisek: Centrální dispečink městské dopravy

Nové autobusy umožní vyřazení posledních vozů typu Karosa B-741 s motory Euro I, které jsou nejstaršími autobusy v současném vozovém parku DPP. Kloubové autobusy SOR NB 18 využívají naftový pohon, který má díky navazujícím moderním technologiím (systém pro redukci emisí) srovnatelný dopad na životní prostředí jako dotované autobusy s pohonem CNG, provozované v některých dalších městech České republiky.

„Jedná se o další pozitivní krok v rozvoji pražské veřejné dopravy. Cílem je, aby byla maximálně dostupná a atraktivní pro cestující a zároveň šetrná k životnímu prostředí,“ řekl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Další obnova vozového parku ve druhém pololetí

„Nákupem nových autobusů pokračujeme v nastoleném trendu významného snižování emisí z autobusové dopravy. Další obnovu vozového parku plánujeme ve druhém pololetí letošního roku,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Nízkopodlažní kloubový autobus SOR NB 18 využívá maximální povolené délky 18 750 mm. Celková obsaditelnost autobusu činí 154 osob, z toho k sezení je 45 míst. Zadní náprava autobusu je poháněna naftovým motorem splňujícím emisní normu Euro VI. Při vzájemném porovnání vykazují naftové autobusy Euro VI například ve srovnání s normou Euro I emise oxidů dusíku (NOx) cca 20x nižší a pokles emisí pevných částic (PM) dokonce cca 36x. Další provozní parametry nových autobusů jsou prakticky shodné s vozidly, které byly DPP dodány společností SOR Libchavy v roce 2014. V současné době DPP provozuje v rámci pražské MHD celkem 1 164 autobusů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV



Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA rekordně operuje a potřebuje krev

17:05 FNUSA rekordně operuje a potřebuje krev

Zdravotníci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně v těchto dnech provádí rekordní počty operací, v út…