Oborová zdravotní pojišťovna vloni pomohla na svět 8 542 dětem

05.01.2019 9:30 | Zprávy

Oborová zdravotní pojišťovna pomohla v loňském roce na svět 8 542 dětem. Nejvíc se jich narodilo v červenci – 805 a naopak nejméně v únoru – 625.

Oborová zdravotní pojišťovna vloni pomohla na svět 8 542 dětem
Foto: OZP
Popisek: Logo Oborové zdravotní pojišťovny

To odpovídá i dlouhodobé statistice, z níž vyplývá, že nejvíce dětí se rodí právě v červenci a nejméně v únoru. Nejčastěji budou narozeniny slavit 14. března, kdy se narodilo 42 dětí, naopak nejméně dětí přišlo na svět 22. dubna – jen sedm. V roce 2017 se klientkám OZP narodilo 8 791 dětí a v roce 2013 to bylo 8 730 novorozeňat.

„Novorozenec automaticky přebírá zdravotní pojišťovnu po své matce,“ vysvětluje Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. „A naše nejmladší klienty vítáme na světě celou řadou speciálních programů a slev. Není neobvyklé, že matkám v souvislosti s porodem proplácíme příspěvky v souhrnné výši kolem 4 000 korun i víc. Nejčastěji to jsou nepovinná očkování, vyšetření v prvním trimestru a plavání s novorozenci; přispějeme ale třeba také na monitory dechu nebo na předporodní kurzy,“ říká Kouřil.

Zdravotní pojišťovny za své klientky a nově narozené klienty hradí při nekomplikovaném průběhu těhotenství i porodu péči v součtu za zhruba 44 000 Kč – pravidelné prohlídky, vyšetření a testy během těhotenství stojí zhruba 10 000 Kč, nemocnice za porod pojišťovnám účtují kolem 24 000 Kč a péče o novorozeně bezprostředně po porodu vyjde na zhruba 8 000 Kč až 10 000 Kč.

Případné zdravotní komplikace pak s sebou přinášejí i významný růst nákladů. Účet za genetické vyšetření plodové vody je zhruba 33 000 Kč, ale může se vyšplhat až na 100 000 Kč, porod císařským řezem stojí 37 000 Kč a roční náklady na péči o novorozence s nízkou porodní váhou dosahují desítek tisíc korun.

Děti narozené klientkám OZP

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

13:28 TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

Sdílená digitální infrastruktura veřejné správy je ta, kterou si stát pořídí jednou –?????? a kterou…