Ohlédnutí Milana Uhdeho v Moravské zemské knihovně v Brně

1. 10. 2017 16:25

V cyklu Oči Brna Moravské zemské knihovny v Brně se bude konat ve dnech 2.–31. 10. 2017 výstava věnovaná Milanu Uhdemu s názvem "Milan Uhde. Ohlédnutí."

Ohlédnutí Milana Uhdeho v Moravské zemské knihovně v Brně
Foto: mzk.cz
Popisek: Moravská zemská knihovna - logo
reklama

Přinese množství fotografického materiálu nejen z osobního a profesního života Milana Uhdeho, ale také z divadelních her, na nichž se autorsky podílel a které uvedly brněnské scény. Slavnostní zahájení proběhne 3. 10. 2017 v 17. hod. v Konferenčním sále MZK. Na vernisáži promluví Petr Oslzlý, ředitel CED, a Pavel Švanda, spisovatel. O kulturní program se postarají Eva Vrbková (zpěv) a Patrik Červák (klavír). V průběhu měsíce je připraven i doprovodný program.

Jméno dramatika, prozaika, autora písňových textů Milana Uhdeho se úzce pojí s brněnským měsíčníkem Host do domu, do jehož redakce byl přijat v roce 1958 a v níž setrval až do roku 1970. Roky 1967–1971 byly ve znamení jeho externího působení na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Do světa divadelního výrazněji vstoupil jako autor absurdní satiry v režii Evžena Sokolovského Král-Vávra (1964) v divadle Večerní Brno. Kdo by však neznal jeho Baladu pro banditu (1975)! V letech 1971–1989 musel Uhde ustoupit do pozadí, z politických důvodů nesměl publikovat ani být veřejně literárně činný. V roce 1977 podepsal Chartu 77. Neodmyslitelně se s jeho jménem pojí začátky brněnského nakladatelství Atlantis – od podzimu 1989 do konce června 1990 zde působil jako šéfredaktor. Bezprostředně po sametové revoluci začal přednášet současnou českou literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 1990 přednášel. V letech 1990–1992 stál v čele Ministerstva kultury.

KDY: 3. října 2017 v 17.00 hod.
KDE: Konferenční sál (přízemí), Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a
CO: Krátké zastavení – vernisáž výstavy Milan Uhde. Ohlédnutí. Pořad je z cyklu Oči Brna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Obnova theatronu ve Valči umožní jeho důkladný průzkum

8:24 Národní památkový ústav: Obnova theatronu ve Valči umožní jeho důkladný průzkum

Poodhalit mnohá tajemství theatronu v zámeckém parku ve Valči by mohla série průzkumů, které zde zah…